Αγιασμός στο σχολείο μας

Σεπ 201311

wbvllqytgu52302ca5bfa06

Ξεκινήσαμε!

Σήμερα πρώτη μέρα των μαθημάτων έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός. Ωστόσο, ενώ περιμέναμε τον  Αντιδήμαρχο Παιδείας κ. Φίλια Ανδρέα, είχαμε την ευχάριστη έκπληξη να δούμε να παρίσταται εκτός από αυτόν και ο ίδιος ο Δήμαρχος Πατρέων κ. Ι.  Δημαράς.

Τον αγιασμό τέλεσε ο ιερέας της ενορίας μας π. Κωνσταντίνος Χριστοδουλόπουλος.

Οι μαθητές και των δύο δημοτικών σχολείων αλλά και οι γονείς και κηδεμόνες τους παρακολούθησαν με απόλυτη τάξη την ακολουθία του αγιασμού έστω κι αν για κάποια από τα παιδιά ήταν η πρώτη φορά που βρίσκονταν στη θέση αυτή.

Όλοι οι επίσημοι στις ομιλίες τους τόνισαν τη χαρά του νέου ξεκινήματος και την ανάγκη καθένας από τη μεριά του να καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια προκειμένου να επιτευχθεί  ο κοινός μας στόχος, που δεν είναι άλλος από την παροχή εκπαίδευσης αλλά και παιδείας στους μαθητές μας.

Οι δε δυσκολίες, όποιες κι αν είναι δεν θα μας σταματήσουν στην προσπάθειά μας αυτή.

lfqdzfyqap52302d937bb89

vkgcsmsysh52302da2688f6

wpjdarjnfv52302d79648fe

(Οι φωτογραφίες είναι από το www.thebest.gr)

Ένα Σχόλιο στο άρθρο

“Αγιασμός στο σχολείο μας”

1. 15 Δεκεμβρίου, 2015 στις 8:55 μμ      Απάντηση Γιαν.Παν. Έγραψε:

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟΥ ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΕ ΧΑΡΑ

20/9/490 π.χ: Έλληνες και Πέρσες συγκρούονται στο Μαραθώνα.
Οι Πέρσες, υπό τον Δάτη και τον Αρταφέρνη έχουν 6.500 νεκρούς, ενώ οι απώλειες από την ελληνική πλευρά είναι μόλις 192, ανάμεσά τους και ο Καλλίμαχος. Η ακριβής ημερομηνία αμφισβητείται από πολλούς ιστορικούς, οι οποίοι υπολογίζουν ότι η μάχη διεξήχθη στις 13 ή 14 Αυγούστου.

20/9/490 π.χ: Έλληνες και Πέρσες συγκρούονται στο Μαραθώνα.