ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΤΕΤΑΡΤΗ 11/09/2024

Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο Ασφάλεια στο Διαδίκτυο-Σχολικές δράσεις 2024

Το σχολείο μας φέτος  συμμετέχει στο Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο Ασφάλεια στο Διαδίκτυο με ποικίλες δράσεις:

Οι μαθητές του Α΄2, με τη βοήθεια του μικρού ξωτικού με το όνομα Προυπρή, από τη σειρά παραμυθιών Φυστικοπαραμύθια,  ενημερώθηκαν για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο, τους κινδύνους που αυτό εγκυμονεί και τους τρόπους αντιμετώπισης τους.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:
Θεοδώρα Καυγά : εκπαιδευτικός τμήματος
Χρυσάνθη Μαυρίδου: εκπαιδευτικός Παράλληλης Στήριξης

Οι μαθητές  της Β΄τάξης ενημερώνονται για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής, διαβάζουν ιστορίες από το βιβλίο ” Η φάρμα του διαδικτύου”  της ΣΑΜΑΡΑ ΒΕΡΟΝΙΚΑ  – ΚΟΡΜΑ Ν. ΓΕΩΡΓΙΟΥ και συμμετέχουν σε μικρούς διαλόγους δίνοντας χρήσιμες οδηγίες στα παιδιά της ηλικίας τους για την σωστή πλοήγηση και χρήση του διαδικτύου.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Κοματιανού Καλλιόπη : εκπαιδευτικός τμήματος

Γαρίδα Ελένη: καθηγήτρια πληροφορικής

Άννα Μακροπούλου: καθηγήτρια θεατρικής αγωγής

Οι μαθητές της Δ’ τάξης του σχολείου μας, σε συνεργασία με τiς εκπαιδευτικούς Γαριδα Ελένη, Παυλάκη Βάρβαρα, Μακροπούλου Άννα  και τον δάσκαλο της τάξης, στο πλαίσιο του προγράμματος του διαπεριφερειακού θεματικού δικτύου για την ασφάλεια στο διαδίκτυου δημιούργησαν μικρά σποτ βασισμένα σε ιδέες των παιδιών που αφορούν τρόπους με τους οποίους πλοηγούμαστε με ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Οι μαθητές της ΣΤ‘ τάξης δημιούργησαν αφίσες με αφορμή την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Γλαρέλη

CamScanner 2024 06 18 12.12 2

Στ τάξη Ασφάλεια στο διαδίκτυο 1

Σπουδή πάνω στο πράσινο χρώμα από τους μαθητές της Α1 και Α2 τάξης του σχολείου μας στο μάθημα της Μουσικής , βασισμένη στο τραγούδι “Το χοντρό μπιζέλι” της Λιλιπούπολης.

Τα παιδιά τραγουδούν το τραγούδι και μετά το ζωγραφίζουν…

Καλοκαιρινές μουσικές σαλάτες από τους μαθητές της Β΄τάξης του σχολείου μας .

Τα παιδιά τραγουδούν το τραγούδι “Αβοκάντο” από τα Τραγουδάκια του γάλακτος και εμπνέονται για να ζωγραφίσουν τις δικές τους σαλάτες!

Υπεύθυνη καθηγήτρια Μουσικής: Σιέμου Παρασκευή

Οι καλοί και οι κακοί πειρατές- Θεατρική παράσταση – Γ2

Σας προσκαλούμε με μεγάλη χαρά στη θεατρική παράσταση

με τίτλο ” Οι καλοί και οι κακοί πειρατές”

που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη

30-5-2024 και ώρα 10: 30 π.μ

στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Σας περιμένουμε!
Η Γ 2 τάξη του 15ου Δημοτικού Σχολείου Νίκαιας
KALOI KAKOI PEIRATES

Ημέρα φιλοζωίας 4 Απριλίου 2024-Επίσκεψη στο Φιλοζωικό Σωματείο Νίκαιας

H 4η Απριλίου κάθε σχολικού έτους καθιερώνεται ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας και θα είναι αφιερωμένη στην υλοποίηση δράσεων φιλοζωίας στα σχολεία.

Το σχολείο μας επισκέφτηκε ο κύριος Μπαξεβάνης υπεύθυνος φροντίδας αδέσποτων ζώων του δήμου Νίκαιας – Αγίου Ιωάννη και μας ενημέρωσε ότι στο δήμο μας λειτουργεί το Φιλοζωικό Σωματείο Νίκαιας – Κερατσινίου.

Ας το γνωρίσουμε:

Το Φιλοζωικό Σωματείο Νίκαιας – Κερατσινίου ιδρύθηκε το 2009.
Είναι ένας σύλλογος ΜΗ κερδοσκοπικού χαρακτήρα και η δράση του υποστηρίζεται αποκλειστικά από εθελοντές.
Σκοπός του Σωματείου είναι η περίθαλψη και γενικά η φροντίδα και η προστασία των αδέσποτων ζώων.
Ο Δήμος Νίκαιας, παρατηρώντας το έργο των εθελοντών και αναγνωρίζοντας τις ανάγκες για τη συνέχισή του, παραχώρησε στο Σωματείο  χώρο για την δημιουργία καταφυγίου για τα αδέσποτα ζώα
Με εθελοντική εργασία και οικονομική βοήθεια από μέλη και φίλους του σωματείου, κατάφεραν  να κατασκευάσουν το πρώτο καταφύγιο αδέσποτων ζώων στην Νίκαια.
Στο καταφύγιο  αυτή την στιγμή φιλοξενούνται  50 ζώα, αριθμός που κατά καιρούς αυξάνεται ή μειώνεται ανάλογα τις συνθήκες και τις περιστάσεις.
Κριτήριο για να εισέλθει ένα ζώο στο καταφύγιο είναι η κατάσταση της υγείας του, η ηλικία του αλλά και οι κοινωνικές ανάγκες που προκύπτουν και επιτάσσουν την περισυλλογή του από το Σωματείο μας. Όταν αποκατασταθεί η υγεία τους, μεγαλώσουν ή αναρρώσουν , περνάνε στην διαδικασία των υιοθεσιών. Μέχρι στιγμής έχουν περιθάλψει και προωθήσει για υιοθεσία 500 αδέσποτα ζώα.
Οι ανάγκες του Σωματείου σε τροφές, φάρμακα, αναλώσιμα και ιατρική περίθαλψη (στειρώσεις, εμβολιασμοί, θεραπείες) είναι τεράστιες.
ΠΑΝΤΑ χρειάζονται ανθρώπους για να  βοηθήσουν στο τάισμα και στον καθαρισμό των χώρων, αλλά το πιο σημαντικό είναι να παίξουν και να βγάλουν βόλτα τα ζώα μας ώστε να γίνουν πιο κοινωνικά.

Οι μαθητές του σχολείου μας συγκέντρωσαν τροφές για τα σκυλάκια  και την Κυριακή 19/5/24 η Β΄τάξη επισκέφτηκε το Φιλοζωικό Σωματείο Νίκαιας και γνώρισε από κοντά τους τετράποδους φίλους μας που φιλοξενούνται στον χώρο.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να βγάλουν βόλτα τον Μπελαμί, την Οντέτ, τον Γασπάρ και ένα κουτάβι που θα επρόκειτο να υιοθετηθεί.

‘Ηταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία που σίγουρα θα επαναλάβουν στο μέλλον.

Ολυμπιακή Εβδομάδα 2024

Το βασικό σύνθημα της Ολυμπιακής Εβδομάδας για το σχολικό έτος 2023-2024 είναι: «Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στο δρόμο για το Παρίσι 2024»

IMG 83caa47535de03b26b2c2a78fe4f61d6 V

1000008034 Exported 1000008023 Exported2