Ξεφυλλίζοντας στον …. αέρα! Μαθητικό Ραδιόφωνο

Το 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής, σε συνεργασία με το European School Radio – Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο και στο πλαίσιο των δράσεών του για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, δημιουργεί μια νέα δράση επικοινωνίας για εκπαιδευτικούς και μαθητές της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄Αθήνας.

Εκπαιδευτικοί με συγγραφικό έργο, αλλά και μαθητές που έχουν διακριθεί σε λογοτεχνικούς διαγωνισμούς, διαβάζουν πεζογραφήματα (παραμύθια, διηγήματα, αποσπάσματα από νουβέλες και μυθιστορήματα) που έχουν δημιουργήσει οι ίδιοι.

Σα να ξεφυλλίζεις ένα μοναδικό άλμπουμ μέσα από την συχνότητα του Esradio, ανακαλύπτοντας ξανά τη μαγεία της ακρόασης.

Οι εκπομπές, που θα έχουν διάρκεια από 15 μέχρι 30 λεπτά, θα μεταδίδονται για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση κάθε Τρίτη στις 6 το απόγευμα, στην εκπαιδευτική ζώνη πρωτοβάθμιας του προγράμματος, ενώ για τη Δευτεροβάθμια σε ανάλογη εκπαιδευτική ζώνη, που θα ανακοινωθεί σύντομα. Μετά την πρώτη μετάδοσή τους, θα είναι διαθέσιμες ως podcast, στο αρχείο των εκπομπών του Esradio και στην ιστοσελίδα του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής (https://blogs.sch.gr/4pekesat/)

Στην πρώτη εκπομπή, που θα μεταδοθεί σήμερα Τρίτη 28/4 και ώρα 6 το απόγευμα, η Φυλλιώ Νικολούδη, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Νηπιαγωγών ΣΕΕ ΠΕ60, μας διαβάζει το βιβλίο της “Το χαρούμενο λιβάδι”, μια μαργαριτένια ιστορία με λίγη παπαρουνόσκονη.

Φέτος είχαμε τη χαρά να επισκεφτεί το νηπιαγωγείο μας η κα Φυλλιώ Νικολούδη, όπου οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να τη γνωρίσουν από κοντά, να μοιραστούν τις σκέψεις τους μαζί της και να περάσουν δημιουργικό χρόνο.

Ραντεβού όλοι στις 18:00 για μια υπέροχη ακρόαση ….. η οποία σίγουρα θα μας κάνει να δούμε τα πράγματα γύρω μας με άλλη ματιά !!!

Και όπως κάνουμε με όλαααα μας τα παραμύθια ζωγραφίζουμε αυτό που μας άρεσε πιο πολύ και το παρουσιάζουμε στην παρεούλα μας εδώ.