Αρχική » Eξ αποστάσεως εκπαίδευση » “Θεολογικό Εργαστήριο”: Εφαρμογές της τεχνητής νοημοσύνης στο μάθημα των Θρησκευτικών

Afissa 2Στο πλαίσιο του 6oυ κατά σειράν εξ αποστάσεως / διαδικτυακού “Θεολογικού Εργαστηρίου” το οποίο συνδιοργανώνουμε οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης Θεολόγων Δρ. Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος (με έδρα τη ΔΔΕ Φθιώτιδος), Δρ. Νικόλαος Ματθαίου (ΔΔΕ Κοζάνης) και Όλγα Γκούμα, Μ. Sc. (ΔΔΕ Ξάνθης), μετά τις προηγηθείσες πέντε πολύ επιτυχημένες τηλεδιασκέψεις μας (από τον Οκτώβριο του΄23 μέχρι σήμερα), συνεχίζουμε με τη νέα επιμορφωτική τηλεδιάσκεψη, την ερχομένη Δευτέρα, 22 Απριλίου 2024 και ώρα 5 μ.μ.

Σας υπενθυμίζουμε ότι το “Θεολογικό Εργαστήριο” το οποίο συγκαλείται σε μηνιαία βάση περιλαμβάνει στις δράσεις του τους θεολόγους εκπ/κούς (μονίμους και αναπληρωτές) των Νομών: Φθιώτιδος, Καρδίτσας, Ανατ. Αττικής (αρμοδιότητας Συμβούλου Εκπαίδευσης Χαρ. Ανδρεόπουλου), Λαρίσης, Τρικάλων, Μαγνησίας (Σ.Ε. Νικ. Παύλου), Κοζάνης,  Γρεβενών, Καστοριάς, Φλώρινας, Πιερίας και Ιωαννίνων (Σ.Ε. Νικ. Ματθαίου) Ξάνθης, Έβρου, Ροδόπης, Δράμας και Καβάλας (Σ.Ε. Όλγας Γκούμα).

Το διαδικτυακό “Θεολογικό Εργαστήριο” λειτουργεί ανεξάρτητα από τις υπόλοιπες επιμορφωτικές πρακτικές. Εννοείται ότι η συμμετοχή σε αυτό είναι προαιρετική και οι συναντήσεις θα γίνονται εκτός ωραρίου λειτουργίας των σχολείων. Εισηγητές/-τριες μπορεί να είναι συνάδελφοι με αυξημένη εμπειρία, πανεπιστημιακοί δάσκαλοι, σύμβουλοι εκπαίδευσης, κ.ο.κ. και θα ακολουθεί συζήτηση επί τιθεμένων ζητημάτων και προβληματισμών.

Ο σύνδεσμος για να συμμετάσχετε στη Επιμορφωτική τηλεδιάσκεψη  είναι:

Η τηλεδιάσκεψη θα πραγματοποιηθεί την ερχομένη Δευτέρα, 22 Απριλίου 2024 και ώρα 17.00  με θέμα:

«Εφαρμογές της τεχνητής νοημοσύνης στο μάθημα των Θρησκευτικών – Διδακτικά σενάρια»

Εισηγήτρια θα είναι η κ. Βασιλική Μητροπούλου, Καθηγήτρια Παιδαγωγικών και Διδακτικής με έμφαση στις ΤΠΕ – Διευθύντρια του Εργαστηρίου Παιδαγωγικής του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ.

Η τηλεδιάσκεψη θα είναι ανοικτή και για συναδέλφους (ΠΕ01) άλλων περιφερειακών Δ/νσεων Β/θμιας Εκπ/σης καθώς, επίσης, και για τους συναδέλφους της Α/βάθμιας Εκπαίδευσης (ΠΕ60 και ΠΕ70).

* ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (Π.Σ.Δ. – sch.gr)

MAG24 of Lamia