Εκτύπωσέ το Σελίδα

Μαθηματικά Γυμνασίου

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Δείτε θέματα και απαντήσεις διαγωνισμάτων μαθητών δημοτικού για την εισαγωγή τους στα πρότυπα Γυμνάσια, ΕΔΩ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ   Α  ΤΑΞΗΣ   ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Οι αναρτήσεις αφορούν θεωρία, ερωτήματα και ασκήσεις που οργανώνουν τα ζητήματα των μαθηματικών, τα οποία – ζητήματα – διδάσκονται τα παιδιά στη Α τάξη του Γυμνασίου. Ο χρόνος σε μια σχολική τάξη δεν επαρκεί λόγω πολλών αιτίων (μέγεθος ύλης, μεγάλο πλήθος μαθητών, έχουν προτεραιότητα οι βασικές ασκήσεις, ανομοιογένεια μαθητών, …)  Με τις αναρτήσεις μου αυτές θέλω οι μαθητές μου να έχουν τη δυνατότητα να θυμηθούν ό,τι δουλεύουμε μέσα στη τάξη. Η μελέτη των αναρτήσεων μου είναι σε προαιρετική βάση.

Εύχομαι σε όλα τα παιδιά να βοηθηθούν…

ΜΕΡΟΣ  Α  (Άλγεβρα)

ΚΕΦ. 1

1.  Φυσικοί  αριθμοί.    Δείτε σχετικά στο link ΕΔΩ.
  2. Πρόσθεση – Αφαίρεση – Πολλαπλασιασμός.    Δείτε  παραδείγματα  στο link ΕΔΩ.
  3. Δυνάμεις φυσικών αριθμών.       Δείτε στο link ΕΔΩ.
  4. Προτεραιότητα πράξεων σε αριθμητικές παραστάσεις.    Δείτε  παραδείγματα  στο link ΕΔΩ.   Άλυτες ασκήσεις ΕΔΩ
  5. Ευκλείδεια Διαίρεση. Θεωρία και παραδείγματα στο link ΕΔΩ
  6. Πολλαπλάσια φυσικού αριθμού και Ε.Κ.Π.  Θεωρία, παραδείγματα και …προβλήματα στο link ΕΔΩ.
  7. Κριτήρια διαιρετότητας – Ανάλυση αριθμού σε γινόμενο πρώτων παραγόντων.   Δείτε στο link ΕΔΩ .
  8. Η ανάλυση είναι μια σπουδαία μαθηματική πράξη. Δείτε γιατί στο link ΕΔΩ. Ρίξτε απλώς μια ματιά, αφού το υλικό της  παρούσης ανάρτησης θα αποτελέσει αντικείμενο διδασκαλίας και μάθησης σε επόμενα μαθήματα.
  9. Ερωτήσεις ανακεφαλαιωτικές στο link ΕΔΩ

ΚΕΦ. 2

1. Η έννοια του κλάσματος. Απλές ασκήσεις.  Δείτε σχετικά στο link ΕΔΩ.
  2. Ισοδύναμα κλάσματα. Μια σημαντική άσκηση και απλά παραδείγματα.  Δείτε σχετικά στο link ΕΔΩ.
  3. Σύγκριση κλασμάτων.  Όλες οι ασκήσεις με υπόδειξη λύσης.   Δείτε σχετικά στο link ΕΔΩ.
  4. Πρόσθεση και αφαίρεση κλασμάτων. Επιλογή ασκήσεων.  Δείτε σχετικά στο link ΕΔΩ.
  5. Πολλαπλασιασμός κλασμάτων. Παραδείγματα.  Δείτε στο link ΕΔΩ.
  6. Διαίρεση κλασμάτων –  Σύνθετα κλάσματα.  Δείτε στο link ΕΔΩ.

ΚΕΦ.3

1. Δεκαδικά κλάσματα – Δεκαδικοί αριθμοί … παραδείγματα.    Δείτε στο link ΕΔΩ
  2. Πρόσθεση – αφαίρεση -πολλαπλασιασμός και Διαίρεση δεκαδικών αριθμών.  Δείτε στο link ΕΔΩ.
  3. Μονάδες μέτρησης μεγεθών (μήκος, επιφάνεια, όγκος, χρόνος και μάζα). Δείτε στο link ΕΔΩ.

ΚΕΦ.4

1. Εξισώσεις με ένα άγνωστο. Δείτε στο link ΕΔΩ.
  2. Υποθετικό υλικό για διαγώνισμα πάνω στις εξισώσεις, στο link ΕΔΩ.
  3. Προβλήματα λυμένα ή με υποδείξεις. Δημιουργία εξισώσεων για την λύση τους…  Δείτε το link  ΕΔΩ.

ΚΕΦ.5

1. Θεωρία και βασικές ασκήσεις πάνω στα ποσοστά, στο link ΕΔΩ.
  2. Ερωτήσεις με απαντήσεις και υποδείξεις στα ποσοστά στο link ΕΔΩ.   ΝΕΟ 5/2/2020 !

ΚΕΦ.7

1. Θετικοί, αρνητικοί αριθμοί. Ρητοί αριθμοί.  Τετμημένη σημείου στον άξονα των ρητών.  Στο link ΕΔΩ.
  2. Απόλυτη τιμή θετικού ή αρνητικού ρητού αριθμού. Δείτε στο link ΕΔΩ.
  3. Πρόσθεση ρητών αριθμών. Στο link ΕΔΩ.
  4. Αφαίρεση ρητών αριθμών. Στο link ΕΔΩ.
  5. Απαλοιφή παρενθέσεων (πώς γίνεται η προσθαφαίρεση ρητών!).  Στο link ΕΔΩ.
  6. Πολλαπλασιασμός ρητών αριθμών. Στο link ΕΔΩ
  7. Ασκήσεις στον πολλαπλασιασμό που χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή. Στο link ΕΔΩ.

ΜΕΡΟΣ  Β  (Γεωμετρία)

ΚΕΦ.1

1.  Σημείο – Ευθύγραμμο τμήμα – Ευθεία – Ημιευθεία – Επίπεδο.    Δείτε σχετικά στο link ΕΔΩ.
  2.  Η γωνία.  Δείτε στο link ΕΔΩ.
  3. Μέτρηση – μονάδα μέτρησης απόστασης – σύγκριση ευθύγραμμων τμημάτων.  Δείτε στο link ΕΔΩ.
  4. Προσθήκη και αφαίρεση ευθύγραμμων τμημάτων.  Δείτε στο link ΕΔΩ.
  5. Μέτρηση γωνίας –  διχοτόμος γωνίας – το όργανο μοιρογνωμόνιο.   Δείτε σχετικά στο link ΕΔΩ.
  6. Είδη γωνιών – Κάθετες ευθείες.  Δείτε σχετικά στο link ΕΔΩ.
  7. Εφεξής γωνίες – διαδοχικές γωνίες – άθροισμα γωνιών. Δείτε στο link ΕΔΩ.
  8. Συμπληρωματικές – Παραπληρωματικές και κατά κορυφή γωνίες.  Δείτε στο link ΕΔΩ.
  9. Παράλληλες και τεμνόμενες ευθείες επιπέδου.  Δείτε στο link ΕΔΩ.
  10. Απόσταση σημείου από ευθεία.  Δείτε στο link  ΕΔΩ.
  11. Ο κύκλος  (Ο,ρ).   Κέντρο, ακτίνα, χορδή, διάμετρος, τόξο, κυκλικός δίσκος.  Δείτε στο link ΕΔΩ.
  12. Η επίκεντρη γωνία και το αντίστοιχο σε αυτή τόξου. Μέτρηση τόξου.  Στο link ΕΔΩ
  13. Σχετική θέση ευθείας και κύκλου (Ευθεία εξωτερική, εφαπτομένη και τέμνουσα). Στο link ΕΔΩ.

ΚΕΦ.2

1. Συμμετρία σημείου και επιπέδου σχήματος ως προς άξονα (δηλ. ως προς ευθεία). Στο link ΕΔΩ.
  2. Άξονας συμμετρίας επίπεδου σχήματος.  Στο link ΕΔΩ.
  3. Μεσοκάθετος ευθύγραμμου τμήματος ( Σχεδίαση είτε με γνώμονα είτε με διαβήτη). ΕΔΩ
  4. Συμμετρικό σχήματος ως προς σημείου (κατασκευή).  Δείτε στο link ΕΔΩ
  5. Κέντρο συμμετρίας ενός σχήματος. Δείτε σχετικά στο link ΕΔΩ
  6. Δύο  παράλληλες ευθείες τεμνόμενες από τρίτη, στο link ΕΔΩ.

ΚΕΦ.3

1. Τρίγωνα  (γνωρίσματα, κατηγορίες, …), στο link ΕΔΩ.

Important!

Λάθη και αβλεψίες δεν κάνει όποιος δεν γράφει…  Να είστε επιεικείς με τις αναρτήσεις μου.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/wnikdim/mathimatika-g-s/