Εισαγωγή …και ταξινόμηση οργανικών ενώσεων

Είναι το πρώτο άρθρο μιας σειράς που σκέπτομαι να γράψω για τη χημεία γενικής παιδείας της Β’ Λυκείου.   Σκοπός μου να βοηθηθούν οι μαθητές μου -και γιατί όχι όλοι οι μαθητές-  δίνοντας τους τη δυνατότητα να γνωρίσουν μια άλλη ροή και μια άλλη σύνδεση του υλικού της χημείας, σε σχέση με αυτή του σχολικού βιβλίου.

Στο παρόν άρθρο γίνεται αναφορά στην εισαγωγή της οργανικής χημείας και στην ταξινόμηση των οργανικών ενώσεων. Ορισμένες ερωτήσεις -με τις απαντήσεις τους- απλά στηρίζουν τη θεωρία.

Δείτε λοιπόν στο link “Εισαγωγή & Ταξινόμηση”  οργανικής χημείας Β’ τάξης στη γενική παιδεία.

[notice]

Προσοχή!    Οι αναρτήσεις μου δεν έχουν σκοπό να αντικαταστήσουν το σχολικό βιβλίο…

[/notice]

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/wnikdim/2014/12/26/%ce%b5%ce%b9%cf%83%ce%b1%ce%b3%cf%89%ce%b3%ce%ae-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%cf%84%ce%b1%ce%be%ce%b9%ce%bd%cf%8c%ce%bc%ce%b7%cf%83%ce%b7-%ce%bf%cf%81%ce%b3%ce%b1%ce%bd%ce%b9%ce%ba%cf%8e%ce%bd-%ce%b5%ce%bd/