Πρόταση για προγραμματισμό

Αγαπημένα μας παιδιά σας καλωσορίζουμε στην καινούρια μας ηλεκτρονική  «τάξη», για όσο καιρό χρειαστεί  να είμαστε μακριά από την κανονική μας τάξη.

Τα Σούπερ Πρωτάκια μας θέλουν να είναι πάντα σε φόρμα σε όλα τα μαθήματα, γι’ αυτό  μπορείτε να συνεχίσετε τις όμορφες συνήθειες  που είχαμε κάθε μέρα στην τάξη.

Σας προτείνουμε ένα καθημερινό τυπικό πρόγραμμα και εσείς μαζί με τους γονείς σας το προσαρμόζετε στις ανάγκες σας.

ΠΡΩΙΝΟ ΞΥΠΝΗΜΑ: Σηκώνομαι, στρώνω το κρεβάτι μου, ντύνομαι και παίρνω ένα καλό πρωινό.

ΠΡΩΙΝΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ: Πλένω τα δόντια μου, τα χέρια και το πρόσωπό μου και κάνω προσευχή, όπως τη λέμε στο σχολείο.

ΠΡΩΙΝΕΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ:

• Σημειώνω την ημερομηνία στο τετράδιό μου,
  • Βρίσκω τα 4 σημεία του ορίζοντα,
  • Κάνω τον Μετεωρολόγο και λέω τι καιρό κάνει (αν έχετε θερμόμετρο δωματίου βλέπετε τη θερμοκρασία),
  • Κάνω τον Τροχονόμο (ελέγχω αν τα ρούχα μου και τα παπούτσια μου είναι στη σωστή θέση),
  • Βάζω φαγητό και νερό στο κατοικίδιό μου (αν έχω),
  • Χρησιμοποιώ τη Δραστηριότητα με τον κωδικό επισυνάπτεται ειδικό αρχείο  (για να μπω στο δωμάτιό μου για παράδειγμα)

ΠΡΩΙΝΕΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ:

1. Εργασίες Γλώσσας (Ανάγνωση, ασκήσεις και Γραπτός Λόγος, Παρακολούθηση Εκπαιδευτικού Βίντεο) 40’/μέρα*
  2. Εργασίες Μαθηματικών (Ασκήσεις, Προβλήματα, Εργασίες, Εκπαιδευτικό ηλεκτρονικό παιχνίδι) 40’/μέρα*
  3. Μελέτη Περιβάλλοντος (Εργασία, Παρακολούθηση βίντεο, Άσκηση, Εκπαιδευτικό ηλεκτρονικό παιχνίδι) 40΄/μέρα*
  4. Βιωματικές Δράσεις (Δραστηριότητα που βασίζεται στην περιβαλλοντική/πολιτιστική εργασία μας «Γύρω-Γύρω η Πρώτη, στη Μέση το Σχολείο»

*Ο χρόνος ενασχόλησης προσαρμόζεται στις ανάγκες του κάθε παιδιού

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΦΑΓΗΤΟ: Βοηθάω στο στρώσιμο του τραπεζιού (μαχαιροπίρουνα, ποτήρια, χαρτοπετσέτες, πιάτα). Βοηθάω και στην παρασκευή φαγητού ή/και γλυκού αν αυτό είναι εύκολο και εφικτό (βρίσκω τα υλικά στα ντουλάπια, προσπαθώ να βρω τις ποσότητες των υλικών στις συνταγές κτλ.)

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ: Γράφω το ημερολόγιό μου*,   παίζω επιτραπέζια παιχνίδια, κάνω κατασκευές, βλέπω παιδικές ταινίες, παρακολουθώ θεατρικές παραστάσεις online, κάνω επισκέψεις σε μουσεία online, μουσική, χορός, κουκλοθέατρο, παιδικά βιβλία, ζωγραφική, τραγούδι, ποτίζω τα λουλούδια στο μπαλκόνι ή στον κήπο.

*Κάνω το τρίγραμμο τετράδιο ή ένα πρόχειρο τετράδιο ή σημειωματάριο για ημερολόγιό μου και ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ γράφω την ημερομηνία, τον καιρό και κάτι που μου έκανε εντύπωση (τι ταινία είδα, τι κατασκευή έκανα, πώς περνάω τη μέρα μου κτλ.). Όταν με το καλό επιστρέψουμε, θα διαβάσουμε όλα τα ημερολόγια!

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΦΑΓΗΤΟ: Τρώω φρούτα ή γαλακτοκομικά, πίνω χυμούς, τρώω ξηρούς καρπούς

ΒΡΑΔΙΝΟ ΦΑΓΗΤΟ: Τρώω κάτι ελαφρύ

ΒΡΑΔΙΝΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ: Μαζεύω το δωμάτιό μου, πλένω τα δόντια μου, διαβάζω ένα παραμύθι και ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ!

Το παραπάνω πρόγραμμα είναι ενδεικτικό για τα Σούπερ παιδιά μας και θα τα βοηθήσει να μπουν σε καθημερινό πρόγραμμα.

Για κάθε μάθημα θα δίνονται οδηγίες αντίστοιχα και με λεπτομέρεια.

Σας ευχαριστούμε και σας ευχόμαστε Υγεία και Χαρά,

Οι δασκάλες σας