Εικαστικά Σημειωματάρια – Art SketchBooks

ΜΟΝΤΑΖ ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑΡΙΟ 1

Εικαστικό Σημειωματάριο – Art Sketchbook

Το Εικαστικό σημειωματάριο  (art sketchbook) αποτελεί ένα μέσο καταγραφής ιδεών, σκέψεων καθώς και προβλημάτων ή λύσεων που προκύπτουν κατά τη δημιουργική διαδικασία.

Ενώ καταγράφει μία προσωπική πορεία εικαστικής διερεύνησης, ταυτόχρονα αποτελεί και το μέσο για την πραγματοποίησή της.

Ως μεθοδολογικό εργαλείο έχει – εδώ και αρκετά χρόνια- προεξάρχουσα θέση στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση διεθνώς ( Γυμνάσιο – Λύκειο), ενώ σε χώρες όπως η Αγγλία (2013) έχει εισαχθεί και στην Πρωτοβάθμια  Εκπαίδευση και αποτελεί ένα από τα τρία βασικά πεδία ανάπτυξης των ικανοτήτων στην εικαστική παιδεία που αναφέρονται ρητά:

-Ανάπτυξη αναστοχαστικών και διερευνητικών μεθόδων καταγραφής.

-Ανάπτυξη δεξιοτήτων στη χρήση υλικών και των μορφοπλαστικών στοιχείων.

– Πολύπλευρη επαφή με το έργο δημιουργών διαχρονικά και διαπολιτισμικά.

αναζήτηση- δόμηση-καταγραφή- παρουσίαση –στοχασμός

>Τα πλεονεκτήματα των εικαστικών σημειωματάριων είναι ότι :

• Δίνουν έμφαση στη διαδικασία , αντί αποκλειστικά στο τελικό αποτέλεσμα.
  • Ενθαρρύνουν την αναστοχαστική σκέψη (σκέψη επί του αποτελέσματος και του τρόπου δράσης που οδήγησε σε αυτό) μέσα από σχόλια και σημειώσεις των μαθητριών/των
  • Αποτελούν πεδίο ανάπτυξης προβληματισμού, πειραματισμού και αυτοσχεδιασμού πάνω σε ιδέες που αφορούν προβληματισμούς σε συγκεκριμένους καλλιτέχνες ή εικαστικές αναζητήσεις.
  • Ενδυναμώνουν την κατανόηση των τρόπων αλληλεπίδρασης διαφορετικών οπτικών κωδικών επικοινωνίας νοήματος. (Πολυτροπικότητα )

Περιγραφή εικαστικών σημειωματάριων :

Αρχικά οι σελίδες που θα χρησιμοποιηθούν μπορούν να είναι ελεύθερα χαρτιά ή ένα απλό μπλοκ. Στην πρώτη περίπτωση θα πρέπει να υπάρξει ένα απλό δέσιμο εάν επιλεχθεί αυτή η λύση.

Τα ζωγραφικά ή άλλα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν είναι επιλογή των μαθητών αρκεί να μπορεί να τα «υποστηρίξει» ως υλικός φορέας το χαρτί που έχει επιλεχθεί, σε κάθε περίπτωση.

Το υπόβαθρο της σελίδας μπορεί τροποποιηθεί, να χρωματιστεί, να καλυφθεί με άλλο χαρτί ή υλικό.

Τι μπορεί να έχει ένα εικαστικό σημειωματάριο μέσα :

Σκίτσα, ζωγραφιές, σχήματα ,σημειώσεις, δυσκολίες που συναντήθηκαν , φωτογραφικό υλικό, εκτυπώσεις εικόνων, κείμενα για καλλιτέχνες , υλικά με διαφορετικές υφές και σύσταση, ιδεογράμματα, σύμβολα, κολάζ από περιοδικά, γραπτός λόγος , συναισθήματα, χαρτογράφηση ιδεών, φύλλα εργασιών  και πολλά άλλα που θα προκύψουν από την εικαστική έρευνα.

Παρακάτω θα βρείτε μερικά παραδείγματα από εικαστικά σημειωματάρια :

6a9e24bb0f55bd16841956705c05a08f

——————————————————————————————————————————
Πληροφορίες κειμένου από υλικό του
Δρ. Δωρόθεου Ορφανίδη
Μεταδιδακτορικός Ερευνητής Α.Π.Θ(2023-)