Τι να φέρετε μαζί σας στο σχολείο τη Δευτέρα 10/5/2021

Μάι 20212

Θα πρέπει να έχετε μαζί σας:

1. Τη σχολική κάρτα για COVID – 19
  2. Το χοντρό και το λεπτό βιβλίο Ιστορίας  (Το λεπτό βιβλίο θα μου το αφήσετε για να το διορθώσω, αφού λύσουμε μαζί ορισμένες ασκήσεις).
  3. Το χοντρό και το λεπτό βιβλίο Μελέτης  (Το λεπτό βιβλίο θα μου το αφήσετε για να το διορθώσω)
  4. Το τετράδιο Μαθηματικών όπου λύνατε τις ασκήσεις τις οποίες σας έβαζα όλο αυτόν τον καιρό που κάναμε μάθημα μέσω webex ή τις φωτοτυπίες που εκτυπώνατε για το σπίτι (συγκεντρωμένες). Τα τετράδια δεν ξέρω πότε θα σας τα επιστρέψω διορθωμένα, οπότε φροντίστε να έχετε άλλο τετράδιο Μαθηματικών για να λύνετε τις ασκήσεις που θα σας βάζω από εδώ και πέρα (Αναφέρομαι σε όσους έλυναν τις ασκήσεις τους στο τετράδιο Μαθηματικών και δεν εκτύπωναν τις φωτοτυπίες τους). Διευκρίνιση: Μη μου δώσετε τις φωτοτυπίες που λύναμε μαζί στο μάθημα, γιατί δεν έχω χρόνο για να τις διορθώσω.
  5.  Το γ’ τεύχος του λεπτού βιβλίου Μαθηματικών για να το διορθώσω
  6. Το δ’ τεύχος του λεπτού βιβλίου Μαθηματικών για να σας βάλω ασκήσεις. Θα το πάρω άλλη μέρα για να το διορθώσω.
  7. Να έχετε κάθε μέρα μαζί σας μπλοκ ζωγραφικής, μαρκαδόρους, ξυλομπογιές, ψαλίδι και κόλλα.
από κάτω από: Ανακοινώσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τι να φέρετε μαζί σας στο σχολείο τη Δευτέρα 10/5/2021

Μάιος 2021

17/6: Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ερημοποίησης και της Ξηρασίας
Η μετατροπή των εύφορων εδαφών σε έρημο, με κύριο ένοχο τον άνθρωπο, πλήττει σοβαρά πάνω 100 χώρες στον κόσμο. Προκαλεί εξάντληση των διαθέσιμων αποθεμάτων νερού, διάβρωση και κατολίσθηση των εδαφών, καθώς και πλημμύρες. 200 χώρες του κόσμου συντονίζουν της ενέργειές τους για την καταπολέμηση του φαινομένου, μέσω του ΟΗΕ. Προς την κατεύθυνση αυτή καθιερώθηκε και η 17η Ιουνίου ως Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ερημοποιησης και της Ξηρασίας.