Στόχος του εικονικού μουσείου είναι να αναπαραστήσει διαδραστικά και διαδικτυακά τον πολιτιστικά συναρπαστικό κόσμο της Όπερας.
Το Έργο περιλαμβάνει θεματικές εικονικές εκθέσεις, τρία ξεχωριστά χρονολόγια για τις σημαντικότερες στιγμές της Ε.Λ.Σ, τις παραστάσεις και τα πρόσωπα που πέρασαν από τη σκηνή της, με πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό, εικονικές περιηγήσεις στα κτήρια όπου σήμερα φιλοξενούνται παραστάσεις της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, αλλά και 3D περιηγήσεις στις μακέτες των κτηρίων που τελούν υπό κατασκευή, ψηφιακό βιβλίο επισκεπτών και εφαρμογή «Ηλεκτρονικής Πυξίδας», μία ειδική διαδραστική εφαρμογή, με την οποία οπτικοποιούνται και προβάλλονται τα βασικότερα σημεία της ιστορίας της Όπερας στην Ελλάδα. Πληροφορίες για τα έργα, τους καλλιτέχνες και ειδικές αφηγήσεις ζωντανεύουν τις πληροφορίες και ταξιδεύουν το χρήστη στο χρόνο.
Δημιουργήθηκαν «μουσειοσκευές» (βαλίτσες με εκπαιδευτικό υλικό), οι οποίες περιλαμβάνουν πλούσιο υλικό ειδικά σχεδιασμένο για την Ε.Λ.Σ., όπως κείμενα, μακέτα σκηνής και κινούμενα στοιχεία (ηθοποιοί, σκηνικά, μουσικοί), CDs και DVDs με οπτικοακουστικό υλικό και φυλλάδια εργασίας. Επίσης, παράχθηκε εκπαιδευτικός φάκελος με στόχο την εξοικείωση των εκπαδευτικών με την όπερα.
Αφήστε μια απάντηση