Η κυρία Λένα των Υπολογιστών

Ιστολόγιο της εκπαιδευτικού Ελένης Τσιαμούρτα

Γλωσσόpolis

Αυγ 20229
Τι σημαίνει κάψιμο στη γλώσσα των νέων;

Τι σχέση έχει ο καναπές με το κουνούπι;

Γιατί λέμε κακιά πεθερά, αλλά όχι κακός πεθερός;

Στον οίκο ευγηρίας γερνάμε πράγματι καλά;

Τι κοινό έχουν το ζιβάνγκο, ο νονός της νύχτας και το ριφιφί;

Σε ποια διάλεκτο η λέξη πράμα σημαίνει ‘τίποτα’;

Από ποια γλώσσα “δανειστήκαμε” το τσουρέκι, την κομπόστα και το εκλέρ;

Ποιος ποιητής καθιέρωσε τη φράση άκρα του τάφου σιωπή;

Σε αυτά και άλλα πολλά ερωτήματα απαντά η πολυμεσική έκθεση:

Η πολυμεσική έκθεση Γλωσσόpolis: Περιηγήσεις στη Νέα Ελληνική είναι αφιερωμένη στη συγχρονική ανάδειξη της ποικιλότητας της Νέας Ελληνικής (κοινωνικής, γεωγραφικής και υφολογικής). Συνδιοργανώθηκε από τη Βιβλιοθήκη της Βουλής (Τμήμα Μπενακείου Βιβλιοθήκης & Συλλογών Πολιτικών Προσωπικοτήτων) και τον Σύνδεσμο Υποτρόφων του Ιδρύματος Ωνάση (βλ. Συντελεστές). Από το 2016 μέχρι το σχολικό έτος 2019-2020 υποδεχόταν ως εκπαιδευτικό πρόγραμμα τους μαθητές και τις μαθήτριες στο εμβληματικό πρώην Δημόσιο Καπνεργοστάσιο της οδού Λένορμαν 218, με εμψυχώτριες τις κυρίες Μαρία Καμηλάκη, Δρα Γλωσσολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και επιστημονική επιμελήτρια της Έκθεσης, και Δήμητρα Καραμπά, ψυχολόγο.

Το πρόγραμμα Γλωσσόpolis έχει στόχο να ενημερώσει το κοινό για διάφορα ζητήματα που αφορούν τη νέα ελληνική (γεωγραφικές ποικιλίες, γλώσσα των νέων, greeklish κ.ά.), αλλά και να πειραματιστεί βιωματικά με τη γλώσσα, παίζοντας κρεμάλα, σταυρόλεξο, ασκήσεις αντιστοίχισης κ.ά.

τις ψηφιακές εφαρμογές θα τις βρείτε ΕΔΩ

Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ