Η κυρία Λένα των Υπολογιστών

Ιστολόγιο της εκπαιδευτικού Ελένης Τσιαμούρτα

Artsteps – Εφαρμογή για ψηφιακές εκθέσεις

Φεβ 202415

Το Artsteps σάς παρέχει μια πλατφόρμα για να δημιουργήσετε, να σχεδιάσετε και να μοιραστείτε τις δικές σας εκθέσεις VR και ιστορίες

Οδηγίες για την πλατφόρμα θα βρείτε στο playlist

logo.9055e783

SID2024 στο Δ. Σχ. Μαγούλας Καρδίτσας

Φεβ 20246
safeinternet4kids

Στο Δημοτικό Σχολείο Μαγούλας, η Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου ήταν μια εμπειρία γεμάτη μάθηση και θετική αλληλεπίδραση για τους μικρούς μαθητές. Η παρουσίαση με τίτλο “Η κουλ συμπεριφορά είναι η σωστή συμπεριφορά” από τους εκπαιδευτικούς Ε. Τσιαμούρτα ΠΕ86 Πληροφορικής και Μ. Τουλιά ΠΕ06 Αγγλικών κέντρισε το ενδιαφέρον των μαθητών.

Η παρουσίαση περιελάμβανε στοιχεία από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Γίνε Ήρωας του Διαδικτύου”, που ανέπτυξε το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας – ΙΤΕ σε συνεργασία με την Google.org. Οι μικροί μαθητές ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό και προσήλωση, συζητώντας τη “κουλ συμπεριφορά” και συμπληρώνοντας φύλλα εργασίας.

Ένα ιδιαίτερα θετικό κεφάλαιο αποτέλεσαν οι συγκεκριμένες συμβουλές για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο. Οι μαθητές ενδιαφέρθηκαν ιδιαίτερα για θέματα όπως η προστασία των προσωπικών τους πληροφοριών, η σημασία της υιοθέτησης καλών πρακτικών στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και η αντιμετώπιση του κυβερνοεκφοβισμού.

Οι μικροί μαθητές έζησαν μια ενδιαφέρουσα εμπειρία διαδραστικής μάθησης, συζητώντας με τους εκπαιδευτικούς και ανταλλάσσοντας απόψεις. Η θετική τους ανταπόκριση επιβεβαιώνει τη σημασία της ευαισθητοποίησης για την ασφάλεια στο διαδίκτυο και τον ρόλο που μπορούν να διαδραματίσουν οι εκπαιδευτικοί στη διαμόρφωση μιας θετικής συμπεριφοράς online.

Ευχαριστώ από καρδιάς την Μαρία για την συνεργασία μας αυτή, τον Διευθυντή του σχολείου και συνάδελφό μου Βασίλη Ακρίβο, που με καλοδέχτηκε με τα καλύτερα λόγια και φυσικά τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου για την αναστάτωση που τους προκαλέσαμε!

Είμαστε βέβαιοι ότι αυτή η εμπειρία θα συμβάλει στη δημιουργία ενημερωμένων, υπεύθυνων και ασφαλών πολιτών του διαδικτύου.

SID6

SID4

SID3

SID2

SID5

SID1

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024 SID2024

Ιαν 202431
Με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου και ειδικότερα τον μαθητικό διαγωνισμό με τίτλο «Ευγένεια στο διαδίκτυο – Δικαιώματα και υποχρεώσεις παιδιών και νέων στον ψηφιακό κόσμο», είπαμε να συμπράξουμε με την αγαπητή συνάδελφο Vicky Kazi
Στόχος μας η ενημέρωση των μαθητών, με ευχάριστο και παιγνιώδη τρόπο, για την σωστή χρήση του διαδικτύου, τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματά τους, αλλά κυρίως η εποικοδομητική συνεργασία και η δημιουργία σχέσεων μεταξύ Σχολείων και εκπαιδευτικών Πληροφορικής.
Το αποτέλεσμα της σύμπραξης είναι μια παρουσίαση στο genially και ένα εκπαιδευτικό quiz.

SID2024

Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας για το έργο Toyland

Ιαν 202415

Screenshot 2024 01 15 at 14 28 11 Toyland a STEAM journey in time STEM3.pdf

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024 – SID2024

Ιαν 202410

Με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024, το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας, προκηρύσσει πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό με θέμα «Ευγένεια στο διαδίκτυο – Δικαιώματα και υποχρεώσεις παιδιών και νέων στον ψηφιακό κόσμο». Ο διαγωνισμός τελεί υπό την αιγίδα του Υπ. Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού.

Μαθητές από όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες, ατομικά ή ομαδικά, καλούνται να δημιουργήσουν υλικό σχετικό με τη σωστή διαδικτυακή συμπεριφορά, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους στον ψηφιακό κόσμο.

Η Δ’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου Αγναντερού Καρδίτσας συμμετέχει στον διαγωνισμό με ένα βίντεο.

Καλή επιτυχία!

« Παλιότερα άρθρα