ERASMUS 2024-2025 “Sustainable Education for a Better Future”

ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

LOGO

PADLET  ΠΙΝΑΚΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΜΑΣ

ΤΟ BLOG ΜΑΣ  “ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ”

Η ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ : “ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΗΡΩΕΣ ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ”

ΑΡΧΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ

ΜΕΤΡΗΣΤΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΣΑΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ

Παρακάτω τα αποτελέσματα από το ΑΡΧΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ…

εικόνα Viber 2024 10 02 17 44 17 355

resize

εικόνα Viber 2023 11 03 17 04 39 270 Small

ΑΡΧΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ

erasmus 2024t orig

Αυτή η εβδομάδα, (Erasmus Days ,14-18 Οκτωβρίου),είναι αφιερωμένη στο πρόγραμμα Erasmus+ και στο θέμα της βιώσιμης εκπαίδευσης. Με αφορμή το πρόγραμμα Erasmus+,του σχολείου μας ,”SUSTAINABLE EDUCATION FOR A BETTER FUTURE ” τα παιδιά μας μαθαίνουν για τη σημασία της προστασίας του περιβάλλοντος και της συνεργασίας με άλλους ανθρώπους.
Τι είναι το Erasmus+ και γιατί είναι σημαντικό; Το Erasmus+ είναι ένα πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης που δίνει τη δυνατότητα σε μαθητές, φοιτητές και εκπαιδευτικούς να σπουδάσουν, να εκπαιδευτούν ή να κάνουν πρακτική άσκηση σε άλλη χώρα. Μέσα από αυτή την ανταλλαγή, οι συμμετέχοντες αποκτούν νέες γνώσεις, δεξιότητες και εμπειρίες, ενώ παράλληλα ενισχύουν την αλληλεγγύη και την κατανόηση μεταξύ των λαών.
Βιώσιμη εκπαίδευση: Το κλειδί για ένα καλύτερο μέλλον Η βιώσιμη εκπαίδευση είναι περισσότερο από απλή διδασκαλία για το περιβάλλον. Είναι μια ολιστική προσέγγιση που ενθαρρύνει τους μαθητές να σκέφτονται κριτικά, να συνεργάζονται και να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες για την επίλυση περιβαλλοντικών προβλημάτων.
Μέσα από τη βιώσιμη εκπαίδευση, τα παιδιά μαθαίνουν:
  • Τη σημασία της προστασίας του περιβάλλοντος: Πώς οι ανθρώπινες δραστηριότητες επηρεάζουν τον πλανήτη, πώς μπορούμε να μειώσουμε το αποτύπωμά μας και πώς να διατηρήσουμε τους φυσικούς πόρους.
  • Την αξία της συνεργασίας: Πώς να συνεργάζονται με άλλους ανθρώπους για την επίτευξη κοινών στόχων, ανεξαρτήτως εθνικότητας ή πολιτισμικής προέλευσης.
  • Την ανάγκη για αλλαγή: Πώς να σκέφτονται δημιουργικά και να προτείνουν λύσεις για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο πλανήτης μας.

0p1090020 640x480 orig orig 0p1090021 640x480 orig orig

• erasmus20243

ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ

Η κλιματική αλλαγή είναι η μεταβολή του παγκοσμίου κλίματος και ειδικότερα οι μεταβολές των μετεωρολογικών συνθηκών που εκτείνονται σε μεγάλη χρονική κλίμακα.

Απλούστερα, είναι οι μακροπρόθεσμες αλλαγές στις καιρικές συνθήκες που βιώνουμε στον πλανήτη μας. Αυτές οι αλλαγές περιλαμβάνουν την αύξηση της μέσης θερμοκρασίας, την αλλαγή των ποσοστών βροχοπτώσεων, την αύξηση της συχνότητας και της έντασης των ακραίων καιρικών φαινομένων (π.χ. καύσωνες, πλημμύρες, τυφώνες) και την άνοδο της στάθμης της θάλασσας.

Τι προκαλεί την κλιματική αλλαγή;

Η κύρια αιτία της κλιματικής αλλαγής που βιώνουμε σήμερα είναι οι ανθρώπινες δραστηριότητες. Η καύση ορυκτών καυσίμων (όπως ο άνθρακας, το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο) για την παραγωγή ενέργειας απελευθερώνει μεγάλες ποσότητες αερίων του θερμοκηπίου στην ατμόσφαιρα. Αυτά τα αέρια παγιδεύουν τη θερμότητα του ήλιου, προκαλώντας την αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη.

Άλλες ανθρώπινες δραστηριότητες που συμβάλλουν στην κλιματική αλλαγή είναι:

• Η αποψίλωση των δασών: Τα δέντρα απορροφούν διοξείδιο του άνθρακα, ένα από τα κύρια αέρια του θερμοκηπίου. Όταν τα δάση καταστρέφονται, απελευθερώνεται ο αποθηκευμένος άνθρακας στην ατμόσφαιρα.
  • Η γεωργία: Η γεωργία παράγει μεθάνιο, ένα άλλο ισχυρό αέριο του θερμοκηπίου.
  • Η βιομηχανία: Η βιομηχανία απελευθερώνει διάφορα αέρια του θερμοκηπίου στην ατμόσφαιρα.

Ποιες είναι οι επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής;

Οι επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής είναι πολλές και ποικίλες και επηρεάζουν όλους τους τομείς της ζωής μας. Μερικές από τις πιο σημαντικές επιπτώσεις είναι:

• Αύξηση της στάθμης της θάλασσας: Η τήξη των πάγων και η θερμική διαστολή των ωκεανών οδηγούν στην άνοδο της στάθμης της θάλασσας, απειλώντας παράκτιες περιοχές και νησιά.
  • Εξτρεμα καιρικά φαινόμενα: Αυξάνεται η συχνότητα και η ένταση των ακραίων καιρικών φαινομένων, όπως οι καύσωνες, οι πλημμύρες, οι ξηρασίες και οι καταιγίδες.
  • Επιπτώσεις στην υγεία: Η κλιματική αλλαγή επηρεάζει την ανθρώπινη υγεία, αυξάνοντας τον κίνδυνο για ασθένειες που μεταδίδονται μέσω των κουνουπιών, όπως ο δάγγης και ο Ζίκα.
  • Επιπτώσεις στη γεωργία: Οι αλλαγές στις βροχοπτώσεις και οι ακραίες καιρικές συνθήκες επηρεάζουν τις καλλιέργειες και την παραγωγή τροφίμων.
  • Απώλεια της βιοποικιλότητας: Πολλά είδη φυτών και ζώων δυσκολεύονται να προσαρμοστούν στις γρήγορες αλλαγές του κλίματος, με αποτέλεσμα την απώλεια της βιοποικιλότητας.

Τι μπορούμε να κάνουμε;

Η αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής απαιτεί δράση σε παγκόσμιο επίπεδο. Μερικά από τα μέτρα που μπορούν να ληφθούν είναι:

• Μείωση των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου: Αυτό μπορεί να επιτευχθεί μέσω της χρήσης ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, της βελτίωσης της ενεργειακής απόδοσης, της μείωσης της κατανάλωσης ορυκτών καυσίμων και της προστασίας των δασών.
  • Προσαρμογή στις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής: Πρέπει να αναπτύξουμε στρατηγικές για να προσαρμοστούμε στις αναπόφευκτες επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής, όπως η κατασκευή υποδομών που αντέχουν στις πλημμύρες και η ανάπτυξη καλλιεργειών ανθεκτικών στην ξηρασία.
  • Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση: Είναι σημαντικό να ενημερώσουμε τους ανθρώπους για την κλιματική αλλαγή και τις επιπτώσεις της, ώστε να μπορούν να λάβουν μέτρα για να μειώσουν το αποτύπωμά τους στο περιβάλλον.

Η κλιματική αλλαγή είναι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζει η ανθρωπότητα. Ωστόσο, υπάρχουν λύσεις και μπορούμε να δράσουμε για να προστατεύσουμε τον πλανήτη μας για τις μελλοντικές γενιές.