ΔΙΚΤΥΟ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

ΤΟ BLOG MAΣ :ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

MΑΘΗΤΙΚΗ ΠΕΝΝΑ:”ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΗΡΩΕΣ ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ”

ΟΙΚΙΟΛΟΓΙΚΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ

Αγαπητοί Γονείς,

Σας ενημερώνουμε με χαρά ότι το σχολείο μας έχει ενταχθεί στο Δίκτυο Οικολογικών Σχολείων, με στόχο την υιοθέτηση μίας βιώσιμης και φιλικής προς το περιβάλλον κουλτούρας.

Στο πλαίσιο αυτής της πρωτοβουλίας, φιλοδοξούμε να μετατρέψουμε το σχολείο μας σε έναν χώρο μάθησης και δράσης, όπου η προστασία του περιβάλλοντος θα αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας.

Για την υλοποίηση αυτού του οράματος, χρειαζόμαστε την ενεργή συμμετοχή και υποστήριξη ολόκληρης της σχολικής κοινότητας, συμπεριλαμβανομένων και των δικών σας.

Πιο συγκεκριμένα, θα θέλαμε να σας προτρέψουμε:

• Να υιοθετήσετε οικολογικές συνήθειες στο σπίτι, όπως η εξοικονόμηση ενέργειας και νερού, η ανακύκλωση και η κομποστοποίηση.
  • Να ενθαρρύνετε τα παιδιά σας να συμμετέχουν στις δράσεις του σχολείου για την προστασία του περιβάλλοντος.
  • Να προσφέρετε εθελοντικά τον χρόνο σας για την υποστήριξη των οικολογικών πρωτοβουλιών του σχολείου.

Πιστεύουμε ότι με την κοινή μας προσπάθεια, μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα σχολείο που θα αποτελεί πρότυπο αειφορικής ανάπτυξης για τις επόμενες γενιές.

Σας ευχαριστούμε για την υποστήριξη και την συνεργασία σας!

Με εκτίμηση,

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων

Screenshot 133oikol

Η ένταξη στο Δίκτυο Οικολογικών Σχολείων της ΕΕΠΦ προσφέρει ένα πλήθος από οφέλη για το σχολείο μας, τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και την τοπική κοινότητα. Είναι μια μοναδική ευκαιρία για να κάνετε το σχολείο μας πιο βιώσιμο, να ενισχύσουμε την περιβαλλοντική συνείδηση και να προετοιμάσουμε τους μαθητές σας για ένα βιώσιμο μέλλον.

images 1

Πλεονεκτήματα από την ένταξη στο Δίκτυο Οικολογικών Σχολείων της ΕΕΠΦ:

Αναγνώριση και βραβεύσεις:

• Πράσινη Σημαία: Η διεθνής αναγνώριση για σχολεία που υλοποιούν αειφορικές πρακτικές.
  • Βραβεία αριστείας: Αναγνώριση και βράβευση των καλύτερων πρακτικών από την ΕΕΠΦ.

Ευκαιρίες μάθησης και ανάπτυξης:

• Εκπαιδευτικά προγράμματα: Δωρεάν εκπαιδευτικά προγράμματα για εκπαιδευτικούς και μαθητές σε θέματα περιβάλλοντος και αειφορίας.
  • Υλικό και πόροι: Πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό, οδηγοί, εργαλεία και δραστηριότητες για την υποστήριξη των σχολείων.
  • Δίκτυο συνεργασίας: Συνδεθείτε με ένα δίκτυο από σχολεία που μοιράζονται το ίδιο όραμα για ένα βιώσιμο μέλλον.

Υποστήριξη και καθοδήγηση:

• Συμβουλευτική υποστήριξη: Από την ΕΕΠΦ για την υλοποίηση των περιβαλλοντικών δράσεων του σχολείου σας.
  • Εξειδικευμένη καθοδήγηση: Σε θέματα περιβάλλοντος, αειφορίας και εκπαίδευσης για την αειφορία.
  • Πρόσβαση σε εμπειρογνωμοσύνη: Συνεργασία με ειδικούς και επιστήμονες σε θέματα περιβάλλοντος.

Επιπρόσθετα οφέλη:

• Βελτίωση του σχολικού περιβάλλοντος: Δημιουργία ενός πιο υγιεινού, καθαρού και ευχάριστου περιβάλλοντος για μάθηση.
  • Ενίσχυση της περιβαλλοντικής συνείδησης: Εκπαίδευση των μαθητών για την προστασία του περιβάλλοντος και την αειφόρα ανάπτυξη.
  • Ανάπτυξη δεξιοτήτων: Κριτική σκέψη, λύση προβλημάτων, ομαδικότητα, ηγεσία.
  • Προετοιμασία για το μέλλον: Εκπαίδευση των μαθητών για να αντιμετωπίσουν τις περιβαλλοντικές προκλήσεις του μέλλοντος.

oikolog

Η Προστασία της Φύσης (Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης) (ΕΕΠΦ), είναι φάρος φωτεινός της περιβαλλοντικής αφύπνισης στην Ελλάδα. Από το 1951, αδιάλειπτα, ακούραστα και με αφοσίωση, η ΕΕΠΦ έχει ως αποστολή της να προστατεύει την ελληνική φύση και να ευαισθητοποιεί τους Έλληνες και αυτούς που αγαπούν την Ελλάδα για τη φυσική κληρονομιά της χώρας μας.
Σαν θεματοφύλακας του φυσικού μας πλούτου η ΕΕΠΦ ηγείται της προσπάθειας για την προστασία των πολύτιμων οικοσυστημάτων μας. Από την ίδρυση της, πρωτοστάτησε στη δημιουργία Εθνικών Δρυμών και Προστατευόμενων Περιοχών, θωρακίζοντας το εύθραυστο περιβάλλον μας.
Γνωρίζοντας πως η πρόληψη αποτελεί το θεμέλιο για ένα βιώσιμο μέλλον, η ΕΕΠΦ θέτει στο επίκεντρο την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση. Μέσα από τα 3 δίκτυα και τα στοχευμένα προγράμματά της, αγγίζει κάθε γωνιά της Ελλάδας, σπέρνοντας τους σπόρους της οικολογικής συνείδησης σε μικρούς και μεγάλους.
Σε μια εποχή που η κλιματική κρίση απειλεί το μέλλον μας, η ΕΕΠΦ αποτελεί πυλώνα αισιοδοξίας και ελπίδας για το μέλλον.
Ευχαριστούμε για το έργο σου ΕΕΠΦ, στηρίζουμε τις δράσεις σου και υιοθετούμε το όραμά σου. Όλοι μας μπορούμε να γίνουμε φορείς αλλαγής, προστατεύοντας το περιβάλλον και διασφαλίζοντας ένα βιώσιμο μέλλον για τις επόμενες γενιές.

Αφού θα έκανες τα πάντα
για τα παιδιά σου,
κάνε κάτι και για τη γη. Όλοι εδώ ζούμε.
Ξεκίνα, με το να μην σπαταλάς νερό.
Προστάτεψε όσα αγαπάς.
Προστάτεψε τη φύση…