Σήμερα τα Μαθηματικά έχουν προβλήματα! Eμείς με τη σειρά μας θα τα λύσουμε. Πώς λύνουμε όμως ένα πρόβλημα; Θα κάνουμε άραγε πρόσθεση ή αφαίρεση; Ας διαβάσουμε παρακάτω.
Παρασκευούλα σήμερα και θα κάνουμε πολλά και όμορφα πραγματάκια! Ας ξεκινήσουμε…
ΓΛΩΣΣΑ
Την Τετάρτη μιλήσαμε για τα ρήματα. Τα ρήματα λοιπόν, για να μπορούμε να τα δουλέψουμε καλύτερα, τα χωρίζουμε σε διάφορες ομάδες. Σήμερα θα ασχοληθούμε με τα ρήματα που τελειώνουν σε -αίνω. Είμαστε σίγουρες ότι τα θυμάστε!
Και επειδή είναι Παρασκευή, πάμε να διαβάσουμε ένα παραμύθι στον Μικρό Αναγνώστη. Κάνουμε κλικ στην εικόνα.
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
Στο πρώτο επαναληπτικό μάθημα που κάναμε, είδαμε την πρόσθεση με κρατούμενο. Σήμερα θα κάνουμε λίγη εξάσκηση παραπάνω. Ας ξεκινήσουμε με ένα βιντεάκι(αν δεν παίζει κάνουμε κλικ στην πηγή από κάτω).
Η αγαπημένη σας κυρία Μαρία που κάνατε μαζί Κυκλοφοριακή Αγωγή δεν σας ξέχασε και σας στέλνει όλη της την αγάπη! Επίσης προτείνει να δείτε το παρακάτω βιντεάκι για να θυμηθείτε όλα όσα έχετε πει για το τι πρέπει να κάνουμε για να κυκλοφορούμε στον δρόμο με ασφάλεια.
Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά, με υγεία και ευτυχία, σε όλα τα Δευτεράκια μας και τις οικογένειές τους. Ελπίζουμε να περάσατε καλά αυτές τις μέρες και να σπάσατε πολλά κόκκινα αβγά! Οι μέρες πέρασαν γρήγορα και εμείς είμαστε ξανά εδώ να συνεχίσουμε την επανάληψή μας…
ΓΛΩΣΣΑ
Σήμερα θα θυμηθούμε τα ρήματα. Ξέρετε, αυτές τις λέξεις που δείχνουν ότι εγώ κάτι κάνω ή κάτι παθαίνω ή βρίσκομαι σε μια κατάσταση. Ας κάνουμε κλικ στην παρακάτω εικόνα …
Ουφ! Τελειώσαμε με την επανάληψη στην προπαίδεια. ‘Η μήπως όχι;;; Σήμερα θα ασχοληθούμε με τη δίκαιη μοιρασιά ή αλλιώς διαίρεση. Όπως έχουμε πει η διαίρεση είναι η αντίστροφη πράξη του… πολλαπλασιασμού! Ωχ! Πάλι μπροστά μας η προπαίδεια. 😳
Μεγάλη Τετάρτη σήμερα και έχουμε πολλά και όμορφα πραγματάκια για εσάς!
Ας ξεκινήσουμε με ένα πολύ ωραίο πασχαλινό βιβλίο από τη συνάδελφο Χριστίνα Λούστα. Στο βιβλίο αυτό θα βρείτε πολλές πληροφορίες για το Πάσχα, σχετικά βιντεάκια, τραγούδια, πίνακες ζωγραφικής, εξάσκηση στη ζωγραφική και παζλ. Εσείς το μόνο που χρειάζεστε είναι έναν υπολογιστή. Αν δεν έχετε, μην το βάζετε κάτω! Έχει πολλά πράγματα να μάθετε απλά και μόνο ξεφυλλίζοντάς το. Δε χρειάζεται να το κάνετε όλο σε μια μέρα. Έχουμε χρόνο μπροστά μας! Κάντε κλικ στην παρακάτω εικόνα και θα καταλάβετε… Αν πάλι δε βλέπετε την εικόνα, πατήστε στον παρακάτω τίτλο:
Σε όλους αρέσουν τα παραμύθια. Ο Πασχάλης, ένας χαριτωμένος λαγουδάκος, έχει χάσει το κέφι του. Τι συνέβει άραγε; Ας διαβάσουμε ή ας ακούσουμε την ιστορία του, κάνοντας κλικ στον τίτλο του παραμυθιού ή στην εικόνα.
Οι κυρίες Σοφίες σας εύχονται Καλό Πάσχα, με υγεία πάνω απ’όλα και με πολλά, όμορφα χαμόγελα! Θα τα πούμε ξάνα την επόμενη Τετάρτη. Μέχρι τότε δεν ξεχνάμε πως η ζωή είναι ωραία!
Μεγάλη Δευτέρα σήμερα παιδιά και όπως ήδη ξέρετε από τους γονείς σας έχουμε μπει στη Μεγάλη Εβδομάδα. Μία εβδομάδα διαφορετική από όλες τις άλλες, γιορτινή και ιδιαίτερα σημαντική για όλους μας! Αυτές τις μέρες δε θα σας βάλουμε ασκήσεις, αλλά θα ασχοληθούμε με διάφορες πασχαλινές δραστηριότητες.
Αυτή την εβδομάδα, σύμφωνα με το έθιμο, βάφουμε κόκκινα αβγά. Τα βάφουμε και με άλλα χρώματα φυσικά, αλλά το κόκκινο είναι της παράδοσής μας. Ας διαβάσουμε παρακάτω γιατί…
Τι θα λέγατε να βάλουμε τη δική μας πινελιά στα αβγουλάκια που θα βάψουμε; Ας τα διακοσμήσουμε με αφτάκια και μουσούδα και ας τα μετατρέψουμε σε λαγουδάκια! Μπορείτε να εκτυπώσετε την παράκατω εικόνα ή να τα φτιάξετε μόνοι σας. Είναι πολύ εύκολο!
Τι θα λέγατε να ζωγραφίσουμε κάτι πασχαλινό; Μπορείτε να εκτυπώσετε τη παρακάτω ζωγραφιά ή να κάνετε τη δική σας. Μπορείτε επίσης να φτιάξετε την πασχαλινή κάρτα του βιβλίου σας, σελ. 45.
Πώς τα πάμε με τα παζλ; Ας προσπαθήσουμε να βρούμε τι μας δείχνει η παρακάτω εικόνα. Αν χρειαστείτε βοήθεια μπορείτε να πατήσετε την εικόνα με τη φωτογραφία ή το φαντασματάκι .
Σήμερα παιδιά, αφού θυμηθήκαμε τις προηγούμενες μέρες τα αρσενικά και τα θηλυκά ουσιαστικά, έχουν σειρά τα… Καλά σκεφτήκατε! Τα ουδέτερα. Και αυτά τα χωρίζουμε σε δύο ομάδες. Σε αυτά που τελειώνουν σε -ο και σε αυτά που τελειώνουν σε -ι.
Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις. Κάποια από αυτά τελειώνουν σε -υ.
Τέλος, ανοίγετε το βιβλίο της Γλώσσας, σελ. 50 και κάνετε ανάγνωση το ποίημα του Ζαχαρία Παπαντωνίου.
Πριν πάμε στα Μαθηματικά, οι κυρίες Σοφίες έχουν να σας αναθέσουν μια ειδική αποστολή. Θέλουμε από εσάς, μέσα στο Σαββατοκύριακο, να κάνετε μία ζωγραφιά. Μία ζωγραφιά που να έχει σχέση με το Πάσχα ή την άνοιξη ή ακόμα και με τις ιδιαίτερες συνθήκες που ζούμε τώρα και μένουμε σπίτι. Μπορείτε πάνω στη ζωγραφιά να γράψετε και μία ευχή! Μην ξεχάσετε μπροστά μπροστά να γράψετε το όνομά σας και να κάνετε μεγάλα και καθαρά γράμματα για να μπορούμε να τα διαβάσουμε. Τον τρόπο που θα μας τις στείλετε τον ξέρετε πλέον. Τις περιμένουμε μέσα στο Σαββατοκύριακο! Και έσας σας περιμένει μία έκπληξη…
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
Τι μας έμεινε για να ολοκληρώσουμε την επανάληψη στην προπαίδεια; Μα φυσικά η προπαίδεια του 9 και του 11. Πάντα όμως έχω μέσα στο μυαλό μου ότι δεν τελειώνει εδώ η προπαίδεια…
Όπως πολύ καλά ξέρετε ξεκινάει η Μεγάλη Εβδομάδα. Μη νομίζετε όμως πως θα γλιτώσετε… Μεγάλη Δευτέρα και Μεγάλη Τετάρτη θα είμαστε μαζί σας για να κάνουμε όμορφα πραγματάκια για το Πάσχα.
Σήμερα θα μιλήσουμε για τα θηλυκά ουσιαστικά! ‘Οπως τα αρσενικά, έτσι και τα θηλυκά, ανάλογα με την κατάληξή τους, τα χωρίζουμε σε διάφορες ομάδες. Ας κάνουμε κλικ στις παρακάτω εικόνες για να τα θυμηθούμε.
Αυτή τη φορά θα έχετε και ανάγνωση. Θα ανοίξετε το βιβλίο της Γλώσσας στη σελ. 48 και θα διαβάσετε το κείμενο που βλέπετε κυκλωμένο στην παρακάτω εικόνα.
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
Στα Μαθηματικά θα ασχοληθούμε με τις προπαίδειες του 7 και του 8. Ας τις θυμηθούμε.
Χθες, 2 Απριλίου, ήταν η παγκόσμια μέρα παιδικού βιβλίου. Ας παρακολουθήσουμε, λοιπόν, τη βραβευμένη με Όσκαρ κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους ταίνια, “Τα φανταστικά ιπτάμενα βιβλία του κου Μόρρις Λέσμορ”.
Τώρα θέλουμε να μας παρουσιάσετε τα δικά σας αγαπημένα βιβλία, συμπληρώνοντας τη φωτοτυπία παρακάτω! Θα μας άρεσε πολύ να κάνετε και μια ζωγραφιά από αυτό το βιβλίο.
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΕντάξειΔιαβάστε περισσότερα