23 ΑΠΡΙΛΙΟΥ- ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΒΙΒΛΙΟΥ …ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΘΕΑΤΡΟ

Με αφορμή τη Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου -23η Απριλίου- , η οποία καθιερώθηκε από την UNESCO λόγω του ότι στις 23 Απριλίου 1616 συνέπεσε να φύγουν από τη ζωή Θερβάντες και Σαίξπηρ, ας θυμηθούμε μια σύγχρονη θεατρική παράσταση για παιδιά με εξαιρετικούς συντελεστές, που διαδραματίζεται την Ελισαβετιανή περίοδο στην Αγγλία , κατά την οποία έζησε ο μεγάλος δραματουργός …Δείτε εδώ

ΕΘΙΜΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ

ΕΘΙΜΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ. ΜΕΡΟΣ 1ο

ΕΘΙΜΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ. ΜΕΡΟΣ 2ο

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | 2 Σχόλια

Ο ψύλλος

Ο Ψύλλος

Μια ταινία του Δημήτρη Σπύρου

«Ψύλλος» είναι η χειρόγραφη εφημερίδα, πoυ εκδίδει ένας δωδεκάχρονος μαθητής, σ’ ένα απομονωμένο χωριό της ορεινής Πελοποννήσου τη δεκαετία του’60, αλλά και η οθόνη των ονείρων τoυ.

Fiction, έγχρωμο, 90΄, Ελλάδα, 1990

Σύνοψη

Ο Ηλίας Σειλαϊδής ζει σ’ ένα ορεινό χωριό της επαρχίας Ολυμπίας και πηγαίνει στην τελευταία τάξη του δημοτικού. Κανείς, όμως, δεν τον φωνάζει με το όνομά του –τον φωνάζουν Ψύλλο, όπως είναι o τίτλος της χειρόγραφης εφημερίδας, πoυ συντάσσει και εκδίδει μόνος του. Ο Ηλίας αντιμετωπίζεται σκωπτικά από τους περισσότερους συγχωριανούς του, ο ίδιος όμως ονειρεύεται να ταξιδέψει. Ο «Ψύλλος» τον βοηθά να σπάσει τα σύνορα του χωριού του, τού δίνει τα φτερά να πετάξει μακριά…
Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | 2 Σχόλια

Ελπίζω να θυμάμαι πόσα μας προσφέρουν οι μικροί τετράποδοι φίλοι μας!

«Ειρήνη» – Η ιστορία ενός παιδιού πρόσφυγα

H ταινία κινουμένων σχεδίων «Ειρήνη» διάρκειας 7 λεπτών, από την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ, που λειτουργεί ως εκπαιδευτικό εργαλείο για παιδιά 5-8 ετών για να μας βοηθήσει να αναπτύξουμε μέσα στην τάξη θέματα όπως η διαφορετικότητα, η ανεκτικότητα και οι πολιτισμικές διαφορές.
Η Ειρήνη είναι ένα μικρό κορίτσι που αναγκάζεται να εγκαταλείψει το σπίτι της. Στην αρχή βιώνει την ανασφάλεια και την απόρριψη μέχρι να βρει προστασία, αγάπη και ζεστασιά στο πιο απίθανο μέρος. Πατήστε εδώ για να την δείτε.

Βιντεάκια για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού αθλητισμού

Βιντεάκια για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

Τσιγάρο … Δεν το δοκιμάζω!!!

Ο χορός της Οφθαλμαπάτης

1ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Αλικαρνασσού Ηράκλειο Κρήτης

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί:

Μαρία Μελεσσανάκη

Φωτεινή Καρανάτσιου

Ολυμπία Γκαϊτατζή

Τάξη ΣΤ 2013-2014

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , | Σχολιάστε

Ταινία μικρού μήκους για την Σχολική βία, το ρατσισμό , την ξενοφοβία.

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Αλικαρνασσού στο Ηράκλειο Κρήτης παρουσιάζει την ταινία μικρού μήκους «Γιατί…»

Επιμέλεια – γυρίσματα Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός

Μαρία Μελεσσανάκη  ΠΕ70

Τάξη: ΣΤ2 2013-2014

Δημοσιεύθηκε στη Ανθρώπινα δικαιώματα, Διαφορετικότητα, Ρατσισμός | Σχολιάστε

Καλάθι με Ρόδες / Basket Roll

Διάρκεια/Duration: 2:40
Έτος παραγωγής /Year of production: 2013
Μαθητές του Γυμνασίου Λυκείου Παξών / Students of the High School of Paxos.
Υπεύθυνος εργαστηρίου / Workshop leader:: Νίκος Θεοδοσίου Nikos Theodosiou
Υπεύθυνος καθηγητής / Teacher in charge: Διονύσης Ματαράγκας / Dionissis Mataragas

Synopsis: Τα παιδιά παίζουν μπάσκετ. Ένα παιδί αν και θα ήθελε δεν μπορεί να συμμετάσχει στο παιχνίδι. Οι μαθητές αντιμετώπισαν με φαντασία και χιούμορ την αναπηρία του συμμαθητή τους.

Η ταινία δημιουργήθηκε σε ένα κινηματογραφικό εργαστήριο που πραγματοποιήθηκε από τις 9 έως τις 14 Απρίλη. Ήταν το πρώτο εργαστήριο τέτοιου τύπου που διοργανώθηκε στους Παξούς.

Δημοσιεύθηκε στη Ανθρώπινα δικαιώματα, Διαφορετικότητα | Ετικέτες: , , | Σχολιάστε