Αναλυτικά προγράμματα Φυσικής Αγωγής

Σε πιλοτική εφαρμογή τα νέα Α.Π.Σ. 2023

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Από το 2003 με δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως της υπουργικής απόφασης 21072β/Γ2/2003 (Φ.Ε.Κ. 304 τ. Β΄/13-03-2003) εφαρμόζεται στην υποχρεωτική εκπαίδευση το Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγράμματος Σπουδών (Δ.Ε.Π.Π.Σ) και το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών (Α.Π.Σ.) Φυσικής Αγωγής. Τα βιβλία Φυσικής Αγωγής (μαθητή και εκπαιδευτικού) έχουν γραφεί με βάση το Δ.Ε.Π.Π.Σ. και Α.Π.Σ. της Φυσικής Αγωγής και εκφράζουν σε μεγάλο βαθμό τη φιλοσοφία και το περιεχόμενό του. Δ.Ε.Π.Π.Σ. και Α.Π.Σ. Φυσικής Αγωγής

Το 2011 γράφτηκαν νέα Προγράμματα Σπουδών για το Δημοτικό Σχολείο και το Γυμνάσιο, τα οποία είναι αναρτημένα στο ψηφιακό σχολείο (http://ebooks.edu.gr/new/ps.php). στο Διδακτικό Πεδίο: Σχολική και Κοινωνική Ζωή εντάχθηκε το αντικείμενο της Φυσικής Αγωγής (Δημοτικό). Ακολουθούσαν το διδακτικό ωράριο των Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων με πρόγραμμα ΕΑΕΠ. Αυτά τα προγράμματα Σπουδών δεν προχώρησαν ποτέ στο στάδιο της εφαρμογή.

Παρ’ όλα αυτά αποτελούν ένα εξαιρετικό παραγόμενο εγκεκριμένο υλικό που μπορεί να αξιοποιηθεί, συμπληρωματικά προς τα ισχύοντα Δ.Ε.Π.Π.Σ. και Α.Π.Σ.

Πρόγραμμα Σπουδών Φ.Α. (γενικό σχέδιο δράσης). Αντίστοιχα δημιουργήθηκαν Πρόγραμμα Σπουδών Φ.Α για το Δημοτικό και Οδηγός Σπουδών για το Δημοτικό και Πρόγραμμα Σπουδών Φ.Α. για το Γυμνάσιο και Οδηγός Σπουδών για το Γυμνάσιο.  Στο ίδιο υλικό βρίσκονται και έχουν αναπτυχθεί  Ενδεικτικά Ωραία Πλάνα Μαθημάτων (Δημοτικό).

ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΛΥΚΕΙΑ

Για όλους του τύπους των Λυκείων ίσχυε έως το σχολικό έτος 2015-16 το Αναλυτικό Πρόγραμμα Φυσικής Αγωγής Γυμνασίου και Λυκείου (Δ/νση Φυσικής Αγωγής του Υπ.Ε.Π.Θ., Αθήνα 1990). Στο Α.Π.Σ. των Λυκείων οι μαθητές επιλέγουν για κάθε τετράμηνο το αντικείμενο που θέλουν να ασχοληθούν στις ώρες της Φυσικής Αγωγής. Ο εκπαιδευτικός Φ.Α. συντονίζει τις ομάδες των μαθητών στα επιλεγμένα αντικείμενα, τις επιβλέπει και παρεμβαίνει όπου χρειάζεται να δώσει οδηγίες. Α.Π.Σ. Φυσικής Αγωγής Λυκείου  (1990)
    Το 2015 δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ 197/23-1-2015  το νέο Πρόγραμμα Σπουδών Φυσικής Αγωγής για τις Α΄, Β΄, Γ΄ τάξεις Γενικού Λυκείου (8562/Δ2/19-1-2015, ΦΕΚ 197 τ. Β΄/23-1-2015) και είναι σε ισχύ για τις τάξεις Α΄ και Β΄ του μερησίου ΓΕΛ και Α΄, Β΄ και Γ΄ του εσπερινού ΓΕΛ. Το νέο ΠΣ συνοδεύεται από τον Οδηγό εκπαιδευτικού. Στο νέο Πρόγραμμα Σπουδών για τη Φυσική Αγωγή στο Λύκειο περιγράφεται ένας πρότυπος οδηγός μαθησιακών αποτελεσμάτων, ώστε να γνωρίζουν όλοι σε τι αποβλέπουμε και πως προσπαθούμε να το πετύχουμε. Αναλύεται η γενική φιλοσοφία του μαθήματος στο Λύκειο, καθορίζονται επιμέρους σκοποί και υποσκοποί, ενώ δίνονται βασικές κατευθυντήριες γραμμές για τη διδασκαλία του μαθήματος στο Λύκειο συνολικά. Τα παραπάνω στοιχεία αναλύονται πιο διεξοδικά στον  Οδηγός εκπαιδευτικού
Υπολείπονται όμως σημαντικά βήματα και ενέργειες για την υποστήριξη του εκπαιδευτικού έργου στην πράξη (π.χ. επιμόρφωση και υποστήριξη σχολικών συμβούλων και εκπαιδευτικών, συγγραφή κατάλληλου εκπαιδευτικού υλικού, δημιουργία ηλεκτρονικής πλατφόρμας υποστήριξης κτλ)
Οδηγίες διδασκαλίας Φυσικής Αγωγής στις Α΄& Β΄τάξεις ΓΕΛ και Α΄Β΄ Γ΄τάξεις Εσπερινού Λυκείου
ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ – ΔΗΜΟΤΙΚΟ (ΕΑΕΠ)
Διδασκαλία − πρόγραμμα σπουδών των νέων διδακτικών αντικειμένων που θα εισαχθούν στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία που θα λειτουργήσουν με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (ΕΑΕΠ). Μετά την ενοποίηση των τύπων των σχολείων, σε ενιαίο Δημοτικό Σχολείο 2015-2016, έπαψε να ισχύει. Η Φυσική Αγωγή σε αυτό το πρόγραμμα για πρώτη φορά στην ιστορία της, διδάσκονταν 4 ώρες. Φυσική Αγωγή 3 ώρες και 1 ώρα Χοροί.
Copyright © Τσόνιας Σταύρος 1η θέση Συμβούλου Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής 2023-2027           Φιλοξενείται από Blogs.sch.gr