Πρόγραμμα “Καλλιπάτειρα”

Το εκπαιδευτικό υλικό του Προγράμματος «Καλλιπάτειρα» αποτελεί υλικό υποστηρικτικό του έργου των καθηγητών/τριών Φυσικής Αγωγής (Κ.Φ.Α.) και των μαθητών και μαθητριών, με σκοπό τον αποτελεσματικότερο προγραμματισμό των δράσεων και των θεματικών ενοτήτων που πραγματεύεται. Το πρόγραμμα εστιάζεται αποκλειστικά στη συνεισφορά και τις επιδράσεις της Φυσικής Αγωγής στην υπόθεση της ισότητας στην κοινωνία, την ανάδειξη του σεβασμού στα ανθρώπινα δικαιώματα, την ανοχή στη διαφορετικότητα και το σεβασμό των άλλων πολιτισμών. Στοχεύει στη διεύρυνση του ρόλου, των ορίων και επιδιώξεων του μαθήματος Φυσικής Αγωγής συνεισφέροντας στο εκπαιδευτικό γίγνεσθαι και τα προβλήματα των σύγχρονων κοινωνιών μέσα από το παιγνίδι, δημιουργώντας μία νέα οπτική γωνία στην προσέγγιση των κινητικών δραστηριοτήτων.

Το εκπαιδευτικό υλικό αποτελείται από βιβλίο για τον εκαιδευτικό και τετράδια δραστηριοτήτων για μαθητές δημοτικού και γυμνασίου. Το υλικό είναι πάντα επίκαιρο και μπορεί να χρησιμοποιείται στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής στο πλαίσιο ενίσχυσης της θετικής στάσης των μαθητών σε θέματα ισότητας και της προαγωγής της ψυχικής υγείας στην κοινωνία.
           Τετράδια για μαθητές:       Α,Β,Γ Δημοτικού
                                                           Δ,Ε,Στ Δημοτικού
                                                           Α,Β,Γ Γυμνασίου
EU – eyridiki  ΔΙΚΤΥΟ ΕΥΡΙΔΙΚΗ