Περιβαλλοντικό πρόγραμμα για την Πάρνηθα

18 Δεκεμβρίου 2022 ΚΟΥΡΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ

Η μαγεία του φυσικού περιβάλλοντος που βρίσκεται “δίπλα” μας, το όμορφο βουνό της Πάρνηθας, αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για αυτό το πρόγραμμα. Με αφορμή το περιβαλλοντικό μας πρόγραμμα που εκπονήθηκε στο 2o Γυμνάσιο Αχαρνών, δημιουργήθηκε το παρακάτω βίντεο. Μια συλλογή φωτογραφιών με αγριολούλουδα από τον Εθνικό Δρυμό Πάρνηθας, ενδημικά και μη.

Το πρόγραμμα εμπλουτίστηκε με διάφορες δράσεις:

Εκδρομές και επισκέψεις, ξενάγηση από το φορέα διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας, εργασίες και δραστηριότητες στο σχολείο.

Οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα ασχολήθηκαν με διάφορα θέματα που αφορούν την αγαπημένη μας οροσειρά. Κυρίως ασχολήθηκαν με τη χλωρίδα και την πανίδα του βουνού.

Για αυτό μελέτησαν υλικό από το ηλεκτρονικό βιβλίο:

Ενδημικά και σπάνια φυτά της Αττικής – Νίκος Νικητίδης.pdf

αλλά και την επίσημη ιστοσελίδα του φορέα διαχείρισης Εθνικού δρυμού Πάρνηθας

Χλωρίδα

Πανίδα Πάρνηθας

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Οικολογία ,Σχολικές Δράσεις Ετικέτες: , .

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.