Etwinning εθνικό έργο Δημ.Σχολείου Αγίου με το ΤΕΓ Ζυρίχης ” Στον δρόμο για ένα βιώσιμο μέλλον”

Διασώζοντας μαζί την Περιβαλλοντική και Πολιτιστική κληρονομιά του τόπου μας σ ένα αειφόρο σχολείο. Κυκλική οικονομία και βιώσιμη ανάπτυξη.

Μετάβαση στο padlet.com

Εργαστήρι κυκλικής οικονομίας- Μουσικά όργανα με ανακυκλώσιμα υλικά

Στα πλαίσια του Etwinning προγράμματος με το ΤΕΓ Ζυρίχης, ένα ξεχωριστό δημιουργικό εργαστήρι κυκλικής οικονομίας από όλες τις τάξεις του Σχολείου μας, όπου τα παιδιά συγκέντρωσαν ανακυκλώσιμα υλικά και έφτιαξαν αυτοσχέδια μουσικά όργανα ενόψει Αποκριάς: Μπαστούνια βροχής με ρολά κουζίνας, ντέφια με πλαστικά πιάτα και μεταλλικά καπάκια, τυμπανάκια με μεταλλικά κουτιά και μπαλόνια, καστανιέτες με χαρτόκουτα και μεταλλικά καπάκια.

Κυκλική οικονομία και βιώσιμη ανάπτυξη

Βασικός στόχος η εκπαίδευση των μαθητών μας σ ένα αειφόρο σχολείο όπου ως ενεργοί πολίτες θα δράσουν ατομικά και ομαδικά επιφέροντας αναγκαίες αλλαγές στις τοπικές κοινωνίες και κατ’ επέκταση σε πόλεις και κοινότητες καθιστώντας τες βιώσιμες.

Οι κατασκευές μας με χαρτόκουτα από γάλα, πλαστικά καπάκια, πλαστελίνες…Eπαναχρησιμοποιώ, προστατεύω το περιβάλλον.

Ευρωπαϊκή μέρα γλωσσών 2023-24

Η 26 Σεπτεμβρίου καθιερώθηκε ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών από το Συμβούλιο της Ευρώπης, με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

European Year of Languages 2001 logo

Οι γενικοί στόχοι της ημέρας είναι:

• να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές για τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών
  • να προωθήσει την πλούσια γλωσσική και πολιτιστική ποικιλία της Ευρώπης·
  • να ενθαρρύνει τη δια βίου εκμάθηση γλωσσών μέσα και έξω από το σχολείο.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας μίλησαν για το ποιες γλώσσες μαθαίνουν, ποιες γλώσσες ακούγονται στο οικογενειακό τους περιβάλλον και ποιες γλώσσες επιθυμούν να μάθουν στο μέλλον και γιατί.  Ζωγράφισαν αγαπημένες σημαίες από ευρωπαϊκά κράτη.

ΓΛΩΣΣΑγλωσσΓΛΩΣΣΣ

Aπολογισμός-Αξιολόγηση eTwinning έργου ” Φίλοι πάντα και παντού 17 Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Λήψη αρχείου

ΚΟΙΝΟ ΒΙΝΤΕΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΓΙΟΥ ΤΕΓ ΖΥΡΙΧΗΣ ( ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ)