Φεβ 09 2017

Επίσκεψη του ΣΔΕ Κέρκυρας στο Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών

Την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2017 το ΣΔΕ Κέρκυρας επισκέφθηκε το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Κέρκυρας. Εκεί οι εκπαιδευόμενοί μας συμμετείχαν σε μια εξαιρετικά συναρπαστική εκπαιδευτική διαδικασία, εμπλουτισμένη με πολλά πειράματα, με αντικείμενο την ηλεκτρισμό. Για δύο περίπου ώρες, με εξαιρετικά βιωματικό τρόπο, μας αποκαλύφθηκε πώς επιστημονικές και τεχνικές ανακαλύψεις από την αρχαιότητα έως σήμερα έχουν αλλάξει τη ζωή του ανθρώπου πάνω στη Γη και έχουν κάνει αυτονόητες όλες τις ευκολίες που ο ηλεκτρισμός προσφέρει.

Ευχαριστούμε θερμά τον Υπεύθυνο του ΕΚΦΕ Κέρκυρας, δρ. Μουρούζη Παναγιώτη ΠΕ4-01 (Φυσικό Ρ/Η) και ελπίζουμε σύντομα να έχουμε πάλι τη χαρά να μας ξεναγήσει στα μυστικά του κόσμου μας τα οποία η Επιστήμη της Φυσικής μας έχει αποκαλύψει.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη του ΣΔΕ Κέρκυρας στο Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών