Ιούλ 04 2024

ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ ΣΔΕ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Σε κλίμα χαράς και συγκίνησης πραγματοποιήθηκε η τελετή αποφοίτησης του ΣΔΕ Κέρκυρας. Συγχαίρουμε όλους/ες τους/τις εκπαιδευόμενους/ες του Β’ Κύκλου που αποφοίτησαν και τους/τις εκπαιδευόμενους/ες του Α’ Κύκλου που ολοκλήρωσαν το πρώτο έτος με επιτυχία.

Καλό καλοκαίρι!

NDS 2825 NDS 2818 image00117 image00121

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ ΣΔΕ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Ιούν 25 2024

Λήψη αρχείου

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκδήλωση Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης της Τοπικής Κοινωνίας / Τελετή Αποφοίτησης ΣΔΕ Κέρκυρας

Ιούν 20 2024

Στο πλαίσιο της εκστρατείας ενημέρωσης του Σοροπτιμιστικού Ομίλου Κέρκυρας για την υψηλή σημασία των προληπτικών ιατρικών εξετάσεων και ιδιαίτερα εκείνων που αφορούν τον καρκίνο του μαστού, ο Όμιλος προσέφερε τη δυνατότητα στις εκπαιδευόμενες του ΣΔΕ Κέρκυρας να πραγματοποιήσουν δωρεάν μαστογραφία στο ακτινολογικό εργαστήριο ΔΙΑΓΝΩΣΙΣ του κ. Αθανασίου Κοσκινά. Ευχαριστούμε θερμά την Πρόεδρο κ. Γιάννα Μαζωνάκη – Κουρκούλου και τη Διευθύντρια Προγράμματος κ. Έλενα Καρούμπη για την πρωτοβουλία τους να συμπεριλάβουν το ΣΔΕ Κέρκυρας στις κοινωνικές δράσεις του Ομίλου.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δράση ενημέρωσης – ευαισθητοποίησης για την πρόληψη του καρκίνου του μαστού από τον Σοροπτιμιστικό Όμιλο Κέρκυρας

Ιούν 06 2024

PARTICIPATION IN THE UNESCO “TEACHING IN THE 21st CENTURY” COMPETITION

Congratulations and many thanks to Anastasia, Anna, Chris, Christi, Dimitris, Erind, Fatmira, Filis, Josef, Marios, Mirela, Vasso, who participated in the open lesson for the UNESCO Competition. Good luck to our project!

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο PARTICIPATION IN THE UNESCO “TEACHING IN THE 21st CENTURY” COMPETITION

Ιούν 06 2024

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΣΔΕ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΣΤΟΝ ΑΧΕΡΟΝΤΑ

Την Κυριακή 26 Μαΐου 2024 το ΣΔΕ Κέρκυρας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στον Αχέροντα. Μετά την επίσκεψη στο Nεκρομαντείο, ακολούθησε πεζοπορία στις πηγές του ποταμού και σύντομη επίσκεψη στην πόλη της Πάργας.

nekrom

NIK 6IMG 1527

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΣΔΕ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΣΤΟΝ ΑΧΕΡΟΝΤΑ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΔΡΑΣΗΣ

Στις 22 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε στον χώρο του ΣΔΕ Κέρκυρας παρουσίαση των διαθεματικών σχεδίων δράσης (projects) του Σχολείου. Παρουσιάστηκαν τα εξής projects: α) «Μαθαίνω τη ζωή και το έργο σημαντικών επιστημόνων και καλλιτεχνών μέσα από κινηματογραφικές ταινίες» (συντονιστές εκπαιδευτές: Δ. Μοσχονά & Δ. Τραπέρας), β) «Διαπολιτισμικές επιδράσεις στην Κέρκυρα – τόποι & άνθρωποι» (συντονιστές εκπαιδευτές: Ν. Κάρος & Χ. Χρήστου) και γ) «Οι αλυκές της Κέρκυρας – Η σημασία των αλυκών για την τοπική κοινωνία: Ιστορική αναδρομή» (συντονιστές εκπαιδευτές: Θ. Βλάχος & Μ. Πρεντουλής).

ΠΡΟΤΖΕΚΤ1 ΠΡΟΤΖΕΚΤ2

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΔΡΑΣΗΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΔΕ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΣΤΟ 13ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ

Το ΣΔΕ Κέρκυρας συμμετείχε στο 13ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, που πραγματοποιήθηκε στις 18 & 19 Απριλίου στην Κέρκυρα. Ομάδα εκπαιδευομένων των δύο κύκλων του Σχολείου παρουσίασε το σχέδιο δράσης με τίτλο: «Διαπολιτισμικές επιδράσεις στην Κέρκυρα – τόποι & άνθρωποι», το οποίο εκπονήθηκε με την καθοδήγηση και τον συντονισμό των εκπαιδευτών Πληροφορικής Χ. Χρήστου και Αγγλικών Ν. Κάρου. Οι εκπαιδευόμενες του ΣΔΕ Κέρκυρας κέρδισαν  την προσοχή του κοινού με την ενδιαφέρουσα παρουσίασή τους.

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΨΗΦΙΑΚΗΣ2

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΔΕ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΣΤΟ 13ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ

Μάι 01 2024

Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024 επισκέφθηκαν το ΣΔΕ Κέρκυρας τρία μέλη της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης και πραγματοποίησαν δραστηριότητες ενημέρωσης – ευαισθητοποίησης σχετικά με την παροχή πρώτων βοηθειών. Ευχαριστούμε θερμά τον Σταμάτη, την Έρρικα και τον Αντώνη που ανταποκρίθηκαν άμεσα στην πρόσκλησή μας.

ΕΟΔ ΕΟΔ2 ΕΟΔ3 ΕΟΔ4

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ – ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΣΩΣΗΣ

Απρ 06 2024

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΘΕΟΤΟΚΗ

Την Τετάρτη 3 Απριλίου οι εκπαιδευόμενοι/ες του ΣΔΕ Κέρκυρας επισκέφθηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κέρκυρας, όπου παρουσιάστηκαν αποσπάσματα από μυθιστορήματα του Κωνσταντίνου Θεοτόκη. Ακολούθησε βιωματική δραστηριότητα. Ευχαριστούμε θερμά τη Δήμητρα Καραβίδα και τον Μάριο Μαγιολαδίτη για την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εκδήλωση.

IMG 1150IMG 1151IMG 1152IMG 1153

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΘΕΟΤΟΚΗ

Απρ 06 2024

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ) ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ