history2success

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Αυτοκράτορας Ηράκλειος: ο Μέγας Αλέξανδρος του Βυζαντίου

Οκτ 201715

Πώς μαθαίναν παλαιότερα τα παιδιά την Ιστορία; Και μέσα από μια σειρά κόμικ, με τίτλο “Κλασσικά Εικονογραφημένα”.  Ανάμεσά τους και το κόμικ για τον αυτοκράτορα Ηράκλειο. Ας το διαβάσουμε και εμείς και ας δούμε την Ιστορία σαν ευκαιρία να ψυχαγωγηθούμε (με την κυριολεκτική έννοια του όρου)

Δείτε το στο slideshare.net

Αλλά και σήμερα τα κόμικ μάς βοηθούν να κατανοήσουμε καλύτερα τα βασικά της ιστορίας. Για παράδειγμα, η παρακάτω εξαιρετική δουλειά των μαθητών της Ε’ Δημοτικού της Τεμένης

Δείτε το στο slideshare.net

Τέλος, ας απολαύσουμε ένα βίντεο σχετικό με τον αυτοκράτορα Ηράκλειο προκειμένου να καταλάβουμε καλύτερα γιατί τον ονομάζουμε και βυζαντινό Μέγα Αλέξανδρο:

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| με ετικέτα , ,  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αυτοκράτορας Ηράκλειος: ο Μέγας Αλέξανδρος του Βυζαντίου

Τα σχόλια είναι κλειστά.