history2success

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Καλωσόρισμα!

Σεπ 201623

Kαλωσήρθατε στο ιστολόγιο του μαθήματος της Ιστορίας όλων των τάξεων του Γυμνασίου

Το όνομα του ιστολογίου δόθηκε το σχολικό έτος 2016-2017 από τους ίδιους τους μαθητές του Α2 του 6ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας, για να δηλώσει πως το συγκεκριμένο ιστολόγιο θα ήταν συνοδοιπόρος μας προκειμένου το ταξίδι μας στην αρχαία ελληνική προϊστορία και ιστορία να γίνεται με επιτυχία μέσα από τον ασφαλή χώρο του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου. Στη συνέχεια, όταν ασχοληθήκαμε με τη βυζαντινή ιστορία, είχαμε ξανά όλοι τη δυνατότητα να βλέπουμε βίντεο που ζωντανεύουν την ιστορική αφήγηση του σχολικού βιβλίου, να συμπληρώνουμε με ποικίλο υλικό/πηγές το μάθημά μας και να προβάλλουμε τις εργασίες μας.  Το μόνο αφήναμε για την τάξη ήταν ο σχολιασμός. Αργότερα, το υλικό του ιστολογίου εμπλουτίστηκε με υλικό που αφορά στη Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία της Γ’ Γυμνασίου. Και έτσι συνεχίζεται το διαδικτυακό του ταξίδι.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλωσόρισμα!

Τα σχόλια είναι κλειστά.