Ενημέρωση – Παράκληση

Για την ανάρτηση φωτογραφικού και ηχητικού υλικού των μαθητών /τριών μου στον συγκεκριμένο ιστότοπο έχει χορηγηθεί έγγραφη γονική συναίνεση. Το ίδιο ισχύει και για τους συνεργαζόμενους μαθητές /τριες από Ελλάδα και εξωτερικό.

Παρακαλώ, μην κοινοποιείτε σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης (Facebook, Pinterest κ.λπ.) άρθρα που περιλαμβάνουν φωτογραφίες και ηχητικά αρχεία των μαθητών/τριών μου, ούτε και των συνεργαζόμενων φίλων τους.

Ευχαριστώ!

Κατηγορίες: Accueil (Αρχική) | Ετικέτες: , , | Γράψτε σχόλιο

Επαγγέλματα (Εργαστήρια Δεξιοτήτων)

Συνέχεια

Κατηγορίες: Accueil (Αρχική), Jeux interactifs (Διαδραστικά παιχνίδια), Ευέλικτη Ζώνη - Εργαστήρια Δεξιοτήτων - Ολοήμερο | Ετικέτες: , , , | Γράψτε σχόλιο

Mes affaires de classe

Κατηγορίες: Affaires de classe (Σχολικά είδη), Travaux des élèves (Εργασίες μαθητών) | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

Επιτραπέζια παιχνίδια (Εργαστήρια Δεξιοτήτων)

Λίγο πριν ξεκινήσουμε την 3η Θεματική Ενότητα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, σκεφτήκαμε να ελέγξουμε τι μάθαμε έως τώρα μέσα από παιχνίδια γνώσεων και τύχης. Χωριστήκαμε, λοιπόν, σε ομάδες, πήραμε τα ταμπλό μας, πιόνια, ζάρια, κάρτες ερωτήσεων και ξεκινήσαμε!

Μπράβο σε όλα τα παιδιά!!!

Ακολουθούν φωτογραφικά στιγμιότυπα καθώς και ένα αρχείο με ενδεικτικές ερωτήσεις:

Επιτραπέζιο παιχνίδι 1

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ Ε.Δ

Συνέχεια

Κατηγορίες: Ευέλικτη Ζώνη - Εργαστήρια Δεξιοτήτων - Ολοήμερο | Ετικέτες: , , , | Γράψτε σχόλιο

Correspondance (eTwinning)

Pour nos amis d’Italie !

Lettres Italie

Cartes pour les italiens

Κατηγορίες: Correspondance (Αλληλογραφία), eTwinning, Projets | Ετικέτες: , , | Γράψτε σχόλιο

Label de qualité européen

Deuxième Étiquette de qualité européenne pour notre école !

Félicitations à tous les élèves et les profs ! C’est une belle récompense !

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: eTwinning | Ετικέτες: , , , , | Γράψτε σχόλιο

Παιδιά, σεισμός! (Ε.Δ.)

Σπιτάκια που δονούνται από τον σεισμό και μέτρα προφύλαξης

ΚΟΛΑΖ ΣΠΙΤΑΚΙΑ ΣΕΙΣΜΟΣ Β2

Κατασκευή μοντέλου γης από πλαστελίνη

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΓΗΣ ΑΠΟ ΠΛΑΣΤΕΛΙΝΗ

Παιχνίδι αντιστοίχισης

Κατηγορίες: Jeux interactifs (Διαδραστικά παιχνίδια), Ευέλικτη Ζώνη - Εργαστήρια Δεξιοτήτων - Ολοήμερο | Ετικέτες: , , , | Γράψτε σχόλιο

Bonne année ! Bonne santé !

Κάρτες 1ο Δ.Σ. Μενεμένης Ε τάξη

Κατηγορίες: Fêtes (Γιορτές), Travaux des élèves (Εργασίες μαθητών) | Ετικέτες: , , | Γράψτε σχόλιο

Petites vidéos de Noël

Le père Noël a faim

L’ours qui n’avait jamais vu Noël

Source : https://laptiteecoledufle.com/2-petits-videos-de-noel

Un grand merci à Adélaïde pour le partage !!!

Mes élèves ont adoré les vidéos !

Κατηγορίες: Fêtes (Γιορτές) | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Αν ζωντάνευαν οι πίνακες ζωγραφικής; (Ε.Δ.)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β΄2 ζωντανεύουν τα πρόσωπα πινάκων ζωγραφικής και εκφράζουν τα συναισθήματά τους.

Η δραστηριότητα υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της 1ης Θεματικής Ενότητας των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και αφού οι μαθητές/τριες είχαν ήδη προσεγγίσει διάφορα συναισθήματα μέσα από άλλες δράσεις.

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Travaux des élèves (Εργασίες μαθητών), Ευέλικτη Ζώνη - Εργαστήρια Δεξιοτήτων - Ολοήμερο | Ετικέτες: , , | Γράψτε σχόλιο

Projet eTwinning “Cartes de vœux !”

2e et 4e ecoles de Menemeni Thessalonique

CARTES COLLECTIVES COLLAGE

Κατηγορίες: eTwinning, Fêtes (Γιορτές), Travaux des élèves (Εργασίες μαθητών) | Ετικέτες: , , , , | Γράψτε σχόλιο