Χρήστος Παπανδρέου

Ένα blog για την εκπαίδευση και το φαινόμενο της ζωής…

28 Μαΐου, 2017

Μικρό Πλανητάριο σχολικής τάξης!

Κάτω από: Χωρίς κατηγορία — @ 11:41 πμ
Ετικέτες:, , , ,
Η ιδέα για το μικρό Πλανητάριο σχολικής τάξης προέκυψε από το γεγονός ότι σχεδόν σε όλα τα σχολεία υπάρχει έστω ένας προτζέκτορας και δάσκαλοι ή μαθητές έχουν έστω ένα tablet. Επίσης, στο σπίτι υπάρχει έστω μια TV LCD.
Έτσι, με δεδομένη την τεχνολογία του 2017, τα applications στο Play Store (Star Walk 2), τα διαθέσιμα καλώδια και τον φορτιστή του tablet, μια μικρή προέκταση ρεύματος, έναν αντάπτορα MHL σε VGA και ένα κομμάτι fiber glass (για λαβή και προστασία της θύρας του tablet, αλλά και των καλωδίων), ζωντανεύουμε και αξιοποιούμε την μετακινούμενη, μέσω GPS, εικόνα του tablet στην τάξη.
starwalk2
Μέσα από ένα διδακτικό σενάριο, με συγκεκριμένους στόχους, μπορεί να γίνει περιήγηση στον ουρανό, τους αστερισμούς (constallations) και έτσι να εκπαιδευτεί η ματιά των μαθητών, ώστε όταν βρίσκονται σε εξωτερικό περιβάλλον, να μπορούν να προσανατολίζονται.
Μ. Άρκτος, μ. Άρκτος, Πολικός Αστήρ (Polaris)!

Ρεπορτάζ: Εδώ

— μαζί με Niki Katsiapi και Ηλίας Καλογήρου (ευχαριστώ για το Fiber glass !!!)