Παιδικό τραγούδι και συναισθηματική αγωγή

εξώφυλλο βιβλίου

Το βιβλίο Παιδικό τραγούδι και συναισθηματική αγωγή, έχει γραφεί από τον Γιώργο Σακελλαρίδη και την Ειρήνη Γιασιράνη.

Από το οπισθόφυλλο διαβάζουμε:

“Η συναισθηματική νοημοσύνη, το κλειδί για καλύτερες διαπροσωπικές σχέσεις και ποιότητα ζωής, απαιτεί μία άλλη εκπαίδευση, έναν τρόπο διδασκαλίας διαφορετικό από τον παραδοσιακό, αυτόν που μέχρι σήμερα κρατάει τους μαθητές ακινητοποιημένους στα θρανία. Η πρόταση που παρουσιάζεται στο βιβλίο αυτό αφορά μία βιωματική, ολιστική, ανθρωπιστική και απελευθερωτική εκπαίδευση, με δεκτικές αλλά και ενεργητικές τεχνικές. Μέσα από τα τραγούδια που συνέθεσε ο μουσικοπαιδαγωγός Γ. Σακελλαρίδης, περιγράφονται η συναισθηματική νοημοσύνη και τα συναισθήματα, ενώ παράλληλα μέσα από προτεινόμενες δραστηριότητες διδάσκονται οι “τεχνικές” αντιμετώπισης των “δυσκολων” συναισθημάτων και ανοίγεται ένα παράθυρο διαφορετικής εκπαίδευσης για την ανάπτυξη της συναισθηματικής νοημοσύνης των παιδιών”.

Το βιβλίο, που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πεδίο, περιέχει cd με 15 τραγούδια, τα οποία εκτός από τον συγγραφέα έχουν μελoποιήσει οι:

1. Παναγιώτης Λουκάς Μπέλλος,
    2. Λεωνίδας Σακελλαρίδης,
    3. Λουίζα Κουλά και
      τραγουδούν οι ίδιοι καθώς και οι:
    4. Ματίνα Μάστορα και
    5. Διονυσία Παππούλη.
    6. Δείτε εδώ μία παρτιτούρα: Το λουλουδι που φοβοταν τα λαθη του

Το λουλούδι που φοβόταν τα λάθη του
      Στη Λαγουδοχώρα
      Κέρασες ποτέ τον εαυτό σου;
      Το δέντρο των συναισθημάτων
      Αυτό θα πει αυτοεκτίμηση

pict

Σχετικά με Παναγιώτης Λουκάς Μπέλλος

Καθηγητής Μουσικής στο Μουσικό Σχολείο Ρόδου.

Δείτε όλα τα άρθρα του/της Παναγιώτης Λουκάς Μπέλλος →