Επιμορφωτικό τηλε- σεμινάριο

Το ΠΕΚΕΣ Θεσσαλίας δια της Συντονίστριας Εκπαιδευτικού Έργου Προσχολικής Παπαδημητρίου Αρτέμιδος στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων και της δημιουργίας πολλαπλών ευκαιριών επαγγελματικής ανάπτυξης, διοργάνωσαν επιμορφωτική τηλεδιάσκεψη για τις/τους Νηπιαγωγούς των Νηπιαγωγείων Επιστημονικής και Παιδαγωγικής  ευθύνης της με θέμα:

«Πρακτικές αποτελεσματικής μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό»

Η μετάβαση των νηπίων από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο θεωρείται μια από τις κρισιμότερες περιόδους της παιδικής ηλικίας. Κατά συνέπεια το νηπιαγωγείο παίζει καθοριστικό μεσολαβητικό ρόλο στην προσαρμογή του παιδιού και έχει ως στόχο να υποβοηθήσει τα νήπια να υιοθετήσουν μια θετική στάση απέναντι στον κόσμο του σχολείου.

Εισηγήτρια: Παπαδημητρίου Άρτεμις,  Σ.Ε.Ε. Προσχολικής.

Η επιμορφωτική συνάντηση μέσω τηλεδιάσκεψης  πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη  11  Μαϊου 2022  και ώρα 18.00- 19.30 μ.μ.

χωρίς τίτλο 4