5η ενδοσχολική επιμόρφωση

Την Τρίτη  22 Μαρτίου  2022  πραγματοποιήθηκε η 5η συνάντηση στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης με θέμα :

« SΤΕΜ κι εκπαιδευτική ρομποτική στην προσχολική εκπαίδευση  »

Το πρόγραμμα της επιμόρφωσης είχε ως εξής:

18.00 – 18.15:  Χαιρετισμοί καλεσμένων και συμμετεχόντων

Σύντομη αναφορά  για τη σημασία του όρου STEΜ

18:15 – 19.00 «Αναλύοντας και συζητώντας θέματα STEM στην προσχολική εκπαίδευση »

Νίκος Φαρχαντίδης: Αναπληρωτής καθηγητής στο Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, επιστημονικά υπεύθυνος της Ακαδημίας Ρομποτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, διευθυντής του Π.Μ.Σ. “Επιστήμες της Αγωγής: Εφαρμογές Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση και τη Διά Βίου Μάθηση” και διευθυντής του θεσμοθετημένου εργαστηρίου Εφαρμογών Πληροφορικής και Ρομποτικής στην Εκπαίδευση και την Κοινωνία.

19.00 -19.20: « Εκπαιδευτική ρομποτική στο Νηπιαγωγείο»

Άρης Λούβρης  είναι Μηχανικός Πληροφορικής μεταπτυχιακά εξειδικευμένος στα Νέα Δικτυακά και Υπολογιστικά Συστήματα στο Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και επίσημος εκπρόσωπος της WRO HELLAS ,του οργανισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Επιστήμης στην Ελλάδα.

19.20- 19.40: «Ο Γαλαξίας μας» Ενδεικτικό βίντεο εκπαιδευτικής ρομποτικής στο Νηπιαγωγείο στα πλαίσια του διαγωνισμού εκπαιδευτικής ρομποτικής WRO HEllAS,            (έργο που απέσπασε το  βραβείο Νέων Τεχνολογιών)                                                            Ζήση Ανθή ,Νηπιαγωγός του 7ου Νηπιαγωγείου Βέροιας  ,Πιστοποιημένη Επιμορφώτρια ενηλίκων στη Νέα τεχνολογία.

19.40 – 20.15 :  «Τα παιχνίδια του Ρόμπι » (Δραστηριότητες κωδικοποίησης χωρίς διαδίκτυο) Χουλιάρα Θεοδώρα ,Προϊσταμένη του 1ου Νηπιαγωγείου Φαρσάλων

20.15 -20.30 Ερωτήσεις –συζήτηση

Image 22 Image 29 Image 30 Image 31 Image 33 Image 34 Image 40 Image 48 Image 52Image 1 Image 2 Image 3 Image 7 1 Image 8 Image 10