7η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε έτους καθιερώνεται ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και εντάσσεται στο ευρύτερο πλαίσιο του κοινωνικού σχολείου. Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού θα συνδέεται κάθε σχολικό έτος με κεντρικό «θεματικό άξονα» ευρύτερου μαθησιακού πεδίου που θα υλοποιείται μέσα από τον σχολικό αθλητισμό.

Με σύνθημα «Αθλούμαι – Μένω Υγιής – Μένω Ασφαλής» σήμερα Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου 2020 μιλήσαμε με τα παιδιά για την Πανελλήνια-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2020, για τα αθλήματα, τους Ολυμπιακούς Αγώνες και πόσο σημαντική είναι η άθληση στη καθημερινή μας ζωή.

Και με σύνθημα μας το: ΑΘΛΟΥΜΑΙ, ΠΡΟΣΠΑΘΩ, ΧΑΙΡΟΜΑΙ φτιάξαμε εν συνεχεία και τα δικά μας μετάλλια!!!