“Μαθαίνω να αγαπώ τον άνθρωπο” ~ Επίσκεψη του Εκπαιδευτικού Οργανισμού “Φωτόγραμμα” στο Νηπιαγωγείο μας

Συγγραφέας: Νηπιαγωγείο Πλαταμώνα | Κατηγορία Επισκέψεις | , στις 01-02-2023

Την Τρίτη 31/01/2023 δεχτήκαμε στο χώρο του Νηπιαγωγείου μας την επίσκεψη του Εκπαιδευτικού Οργανισμού “Φωτόγραμμα” από την Αθήνα, για μια εκπαιδευτική προβολή διαδραστικού κινηματογράφου.

Ο διαδραστικός κινηματογράφος είναι μια καινοτόμος εκπαιδευτική δράση που δημιουργήθηκε στα πλαίσια των δραστηριοτήτων του Οργανισμού “Φωτόγραμμα” με τη συνεργασία γνωστών ηθοποιών (Τζένη Θεωνά, Μυρτώ Αλικάκη, Άκης Σακελλαρίου, Θέμις Μπαζάκα, Ναταλία Δραγούμη, Πάνος Βλάχος κ.ά.) και με στόχο την ψυχαγωγική εκπαίδευση, την ενεργό συμμετοχή των μαθητών/τριών και την εφαρμογή της Τεχνολογίας και της Τέχνης στην εκπαίδευση. Η διαδραστικότητα γίνεται εφικτή με ασύρματα τηλεχειριστήρια που δίνονται στους μαθητές, με τα οποία οι μαθητές αλληλεπιδρούν με τα προβαλλόμενα βίντεο και διαμορφώνουν την εξέλιξη της εκάστοτε ιστορίας.

Το Νηπιαγωγείο μας παρακολούθησε την κινηματογραφική προβολή με τίτλο: “Μαθαίνω να αγαπώ τον άνθρωπο” στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημοτικού Σχολείου, από κοινού και σε συνεργασία με τους μαθητές/τριες και τις εκπαιδευτικούς των τριών πρώτων τάξεων του Δημοτικού Σχολείου (Α΄, Β΄, Γ΄).

Τα παιδιά απόλαυσαν την προβολή, έθεσαν τις όποιες απορίες τους στις υπευθύνους της προβολής και στο τέλος έμειναν με τις καλύτερες εντυπώσεις από όσα είδαν και έμαθαν.