Επίσκεψη του Φορητού Πλανηταρίου Starlab στο Νηπιαγωγείο μας

Συγγραφέας: Νηπιαγωγείο Πλαταμώνα | Κατηγορία Επισκέψεις | , στις 01-12-2022

Την Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη του Φορητού Πλανηταρίου Starlab Θεσσαλονίκης στο Νηπιαγωγείο μας!

Τα νήπια-προνήπια παρακολούθησαν τη διαδραστική εκπαιδευτική ψηφιακή προβολή μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α’ Τάξης του Δημοτικού Σχολείου, στα πλαίσια της διαρκούς μεταξύ μας συνεργασίας, εντός της αίθουσας πολλαπλών χρήσεων του Νηπιαγωγείου & Δημοτικού Σχολείου Πλαταμώνα.

Η θεματολογία της προβολής ήταν: Η Ελληνική Μυθολογία των Αστερισμών (σε σχέση με την ονοματολογία των αστερισμών) και συμπληρωματικά: Το Ηλιακό Σύστημα και θέματα γενικής Αστρονομίας, με εικόνες από διαστημικά τηλεσκόπια και διαστημοσυσκευές.

Εισηγητές ήταν ο κ. Σωτήρης Τσαβδαρίδης, Φυσικός Α.Π.Θ., M.Sc., ειδ. Αστρονομία και η κα. Όλγα Παπαδοπούλου, Φυσικός Α.Π.Θ., M.Sc., ειδ. Αστρονομία.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από όσα είδαν, άκουσαν και έμαθαν και επέστρεψαν στην τάξη με τις καλύτερες εντυπώσεις, τις οποίες και αποτύπωσαν στις ζωγραφιές τους!

1 1   2 1

Ευχαριστούμε θερμά τους Υπευθύνους και Εισηγητές του Φορητού Πλανηταρίου Starlab για την επίσκεψη, για την άψογη συνεργασία και για το δώρο – αναμνηστική αφίσα με τους Πλανήτες που χάρισαν στα παιδιά!