Make a wish- Έπαινος για τη συμμετοχή μας στο Δημιουργικό Διαγωνισμό

Το make a wish Eλλάδος μας  μας έστειλε τον έπαινο μας για  τη συμμετοχή του Νηπιαγωγείου μας  στο Δημιουργικό Διαγωνισμό του Προγράμματος Αστέρι της Ευχής για το σχολικό έτος 2023-2024 στην κατηγορία « Σχεδίασε το αστέρι σου».

Η συμμετοχή μας στο διαγωνισμό:

CamScanner 2024 03 14 13.27 1

Παρακολύθηση της θεατρικής παράστασης « Ο Μικρός Πρίγκιπας » στο θέατρο «Ελύμνιον»

Την Δευτέρα 15 Απριλίου 2024 οι μικροί μαθητές/ριες του Νηπιαγωγείου παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση  «Ο Μικρός Πρίγκιπας», την οποία οργάνωσε ο Σύλλογος Δασκάλων και Νηπιαγωγών Χαλκίδας. Η παράσταση πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Θέατρο Ελύμνιον στη Λίμνη. Η μεταφορά του βιβλίου στη σκηνή άφησε όμορφα συναισθήματα στα παιδιά καθώς και σημαντικά μηνύματα.

IMG 20240415 111559      IMG 20240415 111605    IMG 20240415 111611

IMG 20240415 100912   IMG 20240415 101359

IMG 20240415 110307 1

IMG 20240415 094700

Δράση με το «Κινητό Σχολείο του Δάσους» της Actionaid

Την  Τρίτη 9 Απριλίου  επισκέφτηκε το Νηπιαγωγείο μας το « Κινητό Σχολείο του Δάσους» της Actionaid και πραγματοποιήθηκε δράση με θέμα «Η φύση την Άνοιξη».

Δράση με το Κινητό σχολέιο του δάσους της actionaid

4 Απριλίου : Ημέρα αδέσποτων ζώων-Ημέρα Φιλοζωίας

Η 4η Απριλίου είναι η  Παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων. Στο σχολείο μας αγαπάμε τα ζώα και όπως είναι φυσικό αφιερώσαμε την ημέρα αυτή στα αδέσποτα.

CamScanner 2024 04 13 12.05 02

Δενδροφύτευση στην παραλία

Μετά από πρόσκληση του Πολιτιστικού Συλλόγου ΕΝΑΕΡΙΟΣ, συμμετείχαμε σε  δενδροφύτευση μαζί με το Δημοτικό Σχολείο στην παραλία. Οι μικροί μαθητές/ριες έδειξαν για ακόμη μια φορά έμπρακτα την αγάπη τους για τον πλανήτη φυτεύοντας δέντρα, δίνοντας ανάσα στη γη!

Συμμετέχουμε σε δενδροφύτευση στην παραλία

Δράση για την Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Μια όμορφη δράση πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Νηπαγωγείο Πηλίου. Τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου μετά από πρόσκλησή μας ήρθαν στο Νηπιαγωγείο και όλοι μικροί και μεγάλοι γίναμε μία αγκαλιά και ζωγραφίσαμε το αγαπημένο μας παιδικό βιβλίο!

2 Απριλίου Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 32 Απριλίου Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 1

2 Απριλίου :Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

ΣΕ ΡΩΤΩ ΜΕ ΡΩΤΑΣ, ΑΠΑΝΤΩ ΑΠΑΝΤΑΣ!

Οι Storytellers της Οικοσυμμαχίας γιορτάζουν την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου παρέα με 12 συγγραφείς και μία εικονογράφο μέσα από δύο πρωτότυπες δράσεις. Τα παιδιά ρωτούν ξεκινώντας με το υποθετικό ΑΝ και οι συγγραφείς απαντούν…όλες οι συνεντεύξεις στο 4ο τεύχος της Λογοτεχνικής Λέσχης στον παρακάτω σύνδεσμο https://www.calameo.com/books/007634120feb2d02260a5

Και το αντίστροφο…οι συγγραφείς ρωτούν και τα παιδιά απαντούν σε ένα συνεργατικό padlet με τίτλο Ανάποδη Συνέντευξη στον σύνδεσμο που ακολουθεί
Απολαύστε ερωταπαντήσεις με την ψυχή σας!

Εκδήλωση βράβευσης των Οικολογικών Σχολείων

ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΣΥΜΜΑΧΙΑΣ ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΗΣ ΕΕΠΦ
Πιο κοντά στο όνειρο για ένα βιώσιμο και αειφόρο μέλλον έφτασε το Νηπιαγωγείο Πηλίου  ως μέλος της #Οικοσυμμαχίας μετά από τη διετή συμμετοχή του στο διεθνές δίκτυο των Eco Schools υπό την αιγίδα της Προστασία της Φύσης (Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης). Στην τελετή βράβευσης που πραγματοποιήθηκε στο Μουσείο Μπενάκη στην Αθήνα τα νηπιαγωγεία έλαβαν την πράσινη σημαία από τον Αντιπεριφερειάρχη Παιδείας Στερεάς Ελλάδας κ. Βελισσαρίου. Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης Νηπιαγωγών κα Μιχαηλίδου Β., κα Μπουλτή Δ. και κα Ευθυμιοπούλου Αγ., αλλά και οι γονείς των μικρών μαθητών δείχνοντας για ακόμα μια φορά την έμπρακτη υποστήριξή τους στο έργο της ομάδας. Τις εντυπώσεις έκλεψε ο ύμνος της Οικοσυμμαχίας που συγκίνησε το κοινό! Κοντά τους και ο δημιουργός Αλέξανδρος Αντωνίου.
Όλοι μαζί γίναμε η αλλαγή που θέλουμε να δούμε στον κόσμο 🌍
Σχολεία της Οικοσυμμαχίας που βραβεύτηκαν:
Νηπιαγωγείο Αυλωναρίου (2 φορά βραβευμένο)
1ο Νηπιαγωγείο Λ.Αιδηψου
2ο Νηπιαγωγείο Ν. Αρτάκης