Στο Δημοτικό Σχολείο Καλοχωρίου-Παντειχίου

Στο πλαίσιο της υλοποίησης του Σχεδίου Δράσης  του Νηπιαγωγείου μας “Ομαλή Μετάβαση των νηπίων στο Δημοτικό Σχολείο”, επισκεφτήκαμε το Δημοτικό Σχολείο Καλοχωρίου-Παντειχίου, με σκοπό να επιτευχθεί η ομαλή και φυσική μετάβαση των νηπίων από τη μία βαθμίδα στην άλλη, καθώς και η βελτίωση της μαθησιακής και κοινωνικής συμπεριφοράς τους μέσα από μία συστηματική και ολοκληρωμένη προετοιμασία που θα εξασφαλίζει τη συνέχεια της μάθησής τους.

Οι  μικροί μαθητές γνώρισαν τη διευθύντρια και τις δασκάλες του σχολείου και μας ξενάγησαν στις τάξεις και τους χώρους του. Πρόσφεραν στα παιδιά της πρώτης τάξης ένα βιβλίο με ζωγραφιές, δημιούργησαν ζευγάρια με τους μαθητές του δημοτικού φορώντας καρδιές ίδιου χρώματος με τα ονόματά τους, γνωρίστηκαν και συνεργάστηκαν  στα ομαδικά παιχνίδια που έπαιξαν. Τα παιδιά μας επέστρεψαν στο νηπιαγωγείο ενθουσιασμένα!

Ευχαριστούμε πολύ τις συναδέλφους για τη συνεργασία και την υπέροχη φιλοξενία!

Collage 2024 04 25 22 58 28

Collage 2024 04 25 23 43 36