Χριστουγεννιάτικες… Ιστορίες

Δεκ 202328

Τα Χριστούγεννα κι η Πρωτοχρονιά πλησιάζουν και τα παιδιά περιμένουν με ανυπομονησία τον Άγιο Βασίλη με τα δώρα του!

Στολίσαμε το χριστουγεννιάτικο δεντράκι μας στην τάξη και τα παιδιά γνώρισαν τα ήθη και τα έθιμα του τόπου μας μέσα από πλούσιο οπτικοακουστικό-ψηφιακό υλικό, παραμύθια, τραγούδια και παιχνίδια. Μιλήσαμε για το νόημα και τα μηνύματα των Χριστουγέννων, την αγάπη, την αλληλεγγύη, την ειρήνη…

Σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Βαθέος Αυλίδος παρακολουθήσαμε την εξαιρετική βιωματική χριστουγεννιάτικη παράσταση κουκλοθεάτρου “Τα Ξωτικά του Άη Βασίλη”, υλοποιήσαμε “χριστουγεννιάτικο εργαστήρι ζαχαροπλαστικής” με τη κ. Ευαγγελία Ιγγλέζη, μητέρα μαθητών μας, την οποία ευχαριστούμε θερμά για την υπέροχη συνεργασία και τους νοστιμότατους κουραμπιέδες και φυσικά οι μαθητές μας ζωγράφισαν και δημιούργησαν τις δικές τους χριστουγεννιάτικες χειροτεχνίες.

Κάναμε τη χριστουγεννιάτικη γιορτή μας, στην οποία οι υπέροχοι μικροί μας ηθοποιοί, παρουσίασαν μία διασκευή του παραμυθιού της Sylvie Misslin “Αλήθειες και ψέματα για τον Άγιο Βασίλη”.

Ο “Άγιος Βασίλης” του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων ήρθε στην τάξη μας και μοίρασε όμορφα δώρα στα παιδιά! Ευχαριστούμε πολύ!

Καλά Χριστούγεννα, με υγεία, αγάπη και πολλά χαμόγελα!

Ευτυχισμένο το νέο έτος!

Collage 2024 04 22 01 42 38

Collage 2024 04 22 02 14 57

Collage 2024 04 22 18 14 49