Η στοχοθεσία των προγραμμάτων έχει προσδιοριστεί βάσει των λεγόμενων δεξιοτήτων του 21ου αιώνα: δεξιότητες της ζωής (life skills), ήπιες δεξιότητες (soft skills) και δεξιότητες τεχνολογίας και επιστήμης. Ενδεικτικά, οι σύγχρονες δεξιότητες περιλαμβάνουν την κριτική σκέψη, τη δημιουργικότητα, τη συνεργασία, την επικοινωνία, την ευελιξία και την προσαρμοστικότητα, την πρωτοβουλία, την οργανωτική ικανότητα, την ενσυναίσθηση και τις κοινωνικές δεξιότητες, την επίλυση προβλημάτων, τον ψηφιακό και τεχνολογικό γραμματισμό.
4ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων
Θεματική: Φροντίζω το Περιβάλλον (Οικολογία-Παγκόσμια & Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά)
Τίτλος: “Μες στο Μουσείο”
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Μουσείων (18/5) ξεκινήσαμε το τελευταίο εργαστήριο δεξιοτήτων αυτής της σχολικής χρονιάς. Με τη χρήση πλούσιου οπτικοακουστικού υλικού ( πίνακες αναφοράς, εικόνες, φωτογραφίες από διάφορα είδη μουσείων, εκθέματα, εκπαιδευτικά βίντεο στο διαδίκτυο κ.α ) συζητήσαμε με τους μικρούς μαθητές τι είναι το μουσείο, αν έχουν επισκεφτεί κάποιο, τι εκθέματα είχε, πως φερόμαστε σε ένα μουσείο (κανόνες), διαφορετικά είδη μουσείων που γνωρίζουν κ.τ.λ.
Μάθαμε λοιπόν για τα διαφορετικά είδη μουσείων που υπάρχουν και για τα εκθέματα που έχουν (ανάλογα με το είδος τους).Χρησιμοποιήσαμε τη διαδικτυακή πλατφόρμα Google Arts & Culture προς εξερεύνηση εικόνων και βίντεο με έργα τέχνης και πολιτιστικά αντικείμενα πολιτιστικών οργανισμών σε όλο τον κόσμο.
Μιλήσαμε για τους κανόνες συμπεριφοράς όταν επισκεπτόμαστε ένα μουσείο.
Εστιάσαμε στο μουσείο της περιοχής μας και ενεργοποιήσαμε το ενδιαφέρον των παιδιών για το Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας “Αρέθουσα”, τα εκθέματα και τον τρόπο που τα ανακαλύπτουμε και φυσικά μάθαμε τον μύθο της Αρέθουσας.
Αξιοποιήθηκε το μοντέλο της ανεστραμμένης τάξης και τα παιδιά έλαβαν προς μελέτη στο σπίτι το εκπαιδευτικό υλικό που αφορά το περιεχόμενο του μαθήματος. Ένα βίντεο για το Αρχαιολογικό Μουσείο της Χαλκίδας “Αρέθουσα” https://video.link/w/nru2c και ένα βίντεο που αφορά την εξέλιξη της αρχαιολογικής έρευνας με τίτλο “Από την ανασκαφή στο μουσείο” https://video.link/w/ftu2c. Στην τάξη παρατήρησαν και περιέγραψαν στους πίνακες αναφοράς τα εκθέματα που μπορεί να έχει ένα Αρχαιολογικό μουσείο , τα αγγεία, τα αγάλματα, τα κοσμήματα, τα νομίσματα κ.τλ. Επισημάναμε τη σπουδαιότητα των εκθεμάτων αυτών και της ανακάλυψής τους, καθώς από αυτά αντλούμε πληροφορίες για τη ζωή των ανθρώπων πριν πολλά χρόνια. Τα παιδιά εντόπισαν τις διαφορές στον τρόπο ζωής μας και την καθημερινότητά μας σε σύγκριση με το παρελθόν.
Στη συνέχεια αναφερθήκαμε στην αρχαιολογική έρευνα και τα στάδιά της ( ανασκαφή, συντήρηση, καταγραφή, μουσειακή έκθεση), όπως την παρακολούθησαν τα παιδιά στο βίντεο. Συζητήσαμε για τις παρατηρήσεις τους, εξηγήσαμε και λύσαμε απορίες που είχαν προκύψει, ώστε τα παιδιά να είναι έτοιμα να προχωρήσουν και να υλοποιήσουν της δική τους αρχαιολογική έρευνα.
Τα παιδιά- αρχαιολόγοι χρησιμοποίησαν τα αρχαιολογικά εργαλεία για να ανακαλύψουν ευρήματα στην ανασκαφή. Έπειτα τα παιδιά-συντηρητές καθαρίζουν προσεκτικά τα κομμάτια και συναρμολογούν τα αγγεία. Με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού έγινε από τους αρχαιολόγους η καταγραφή των ευρημάτων. Στη συνέχεια τα παιδιά-μουσειολόγοι δημιούργησαν τη δική τους μουσειακή έκθεση χρησιμοποιώντας εικόνες αγγείων, αγαλμάτων, κοσμημάτων και νομισμάτων ομαδοποιώντας, ταξινομώντας τα εκθέματα.
Ενδεικτικές φωτογραφίες από τις δράσεις του εργαστηρίου