ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ – ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ

Καλημέρα σε όλους σας και καλή εβδομάδα . Αγαπημένοι και αγαπημένες μου θέλω να σας ευχηθώ και από εδώ  Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη. Αν και αυτό το Πάσχα ήταν λίγο διαφορετικό από τα άλλα , εσείς περάσατε όλοι πολύ πολύ όμορφα με την αγαπημένη σας οικογένεια .Και σαν να μου φαίνεται ότι φάγατε λίγο παραπάνω τώρα που κάθεστε πιο πολύ στο σπίτι..Τώρα που ο καιρός έφτιαξε να κάνετε και λίγο ποδήλατο έξω στις αυλές σας , να τρέχετε , να παίζετε κουτσό και ότι άλλο σας αρέσει..

Σήμερα είναι Δευτέρα 27 Απριλίου .Κανονικά αν δεν υπήρχε ο κορονοϊός, σήμερα θα βρισκόμασταν όλοι μαζί στο νηπιαγωγείο μας , μετά από τις διακοπές του Πάσχα..Αλλά τι να κάνουμε; Καμιά φορά τα πράγματα στην ζωή δεν έρχονται πάντα όπως τα περιμένουμε και τα υπολογίζουμε..Ελπίζω σύντομα να βρεθούμε και πάλι μαζί έστω και για λίγο, έστω κι αν θα πρέπει να κρατάμε τις αποστάσεις και να βάζουμε αντισηπτικό.. Λοιπόν παιδιά μου σήμερα στο σχολείο θα σας μάθαινα μια καινούργια προσευχούλα,  που θα την λέγαμε τώρα που τελείωσε το Πάσχα και για αρκετές μέρες μετά από αυτό..Θα σας την γράψω εδώ από κάτω για να την μάθετε με τους γονείς σας .

Χριστός Ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας

και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενος.

Θα με κοιτάζατε με τα  ματάκια σας γεμάτα απορία , και θα λέγατε “τι λέει η κυρία , δεν την καταλαβαίνουμε αυτή την προσευχή”. Θα σας εξηγήσω  λοιπόν και θα σας πω ότι η προσευχούλα αυτή μας λέει ότι  Ο Χριστός αναστήθηκε από τους νεκρούς , αφού καταπάτησε και νίκησε τον θάνατο , με τον θάνατό του, και χάρισε ζωή ακόμη και σε εκείνους που είχαν πεθάνει. Είναι εύκολη , είμαι σίγουρη ότι θα την μάθετε με την πρώτη φορά που θα σας την διαβάσει η μαμά..

Τώρα θέλω να σας θυμίσω κάτι..Είχαμε πει στο σχολείο ότι μετά τις Αποκριές έρχεται η Κυρά Σαρακοστή με τα 7 ποδαράκια της .Σωστά ; 7 εβδομάδες  τα 7 ποδαράκια  που το τελευταίο το κόβουμε την Κυριακή του Πάσχα .Και μήπως θυμάται κανένα παιδάκι ότι η Κυρά Σαρακοστή έχει και  μία αδερφούλα λίγο πιο μεγάλη ; Πως την λένε ; Ναι σωστά….Μπράβο σε όποιον την θυμήθηκε..Είναι η Κυρά Πεντηκοστή.….με το κόκκινο φόρεμα..που είναι πάρα πολύ χαρούμενη που αναστήθηκε ο Χριστός και όχι λυπημένη σαν την κυρία Σαρακοστή..Που γελάει , τραγουδάει , χορεύει , τσουγκρίζει αυγά , αγκαλιάζει όλο τον κόσμο και τον φιλάει .Μας  χαιρετάει λέγοντας” Χριστός Ανέστη” και εμείς απαντάμε “Αληθώς Ανέστη” . Κρατάει στα χέρια της λαμπάδα , κόκκινα αυγά και πολλά κεράσματα.  Η Κυρά Πεντηκοστή αρχίζει μετά την Κυριακή του Πάσχα και μένει μαζί μας 50 ημέρες..10 ημέρες δηλαδή περισσότερες από την Κυρά Σαρακοστή.  Εδώ από κάτω θα σας βάλω την ιστορία της Κυράς Πεντηκοστής.….Θέλω να την ακούσετε καλά και ……

Δραστηριότητα 1

Για προσπαθήστε να ζωγραφίσετε πως φαντάζεστε εσείς την Κυρά Πεντηκοστή; Πάρτε χαρτί και μαρκαδόρους ή και μπογιές και φτιάξτε την έτσι όμορφη και χαρούμενη ..Μπορεί να σας βοηθήσει και η περιγραφή που σας έκανα πιο πάνω..Πόσο θα χαρεί κι εκείνη!!!Περιμένω φωτογραφίες ..Εντάξει;

Δραστηριότητα 2

Πόσες ημέρες είπαμε είναι πιο μεγάλη  η κυρά Πεντηκοστή από την κυρά Σαρακοστή;

Ναι ..πολύ σωστά  .    10..ΔΕΚΑ

Τι θα λέγατε να μου φτιάξετε για να μου χαρίσετε ένα λουλουδάκι με 10 πέταλα ; Ότι χρώμα θέλετε εσείς..Το περιμένω πως και πως..

Δραστηριότητα 3

Και τώρα για προσπαθήστε να λύσετε αυτό το σταυρόλεξο..Είναι πολύ εύκολο για σας..Πατήστε εδώ από κάτω που σας έχω την διεύθυνση και σε ένα χαρτί με την βοήθεια κάποιου μεγάλου για βρείτε τις λέξεις που λείπουν. Καλή επιτυχία..