Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.
Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο»  χρησιμοποιείται για να περιγράψει μια κατάσταση, κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά, με σκοπό την επιβολή, την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου.

Μέσα από δραστηριότητες καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς και όχι μόνο τη συγκεκριμένη περίοδο γίνεται προσπάθεια στο νηπιαγωγείο μας να “ανθίσει” η φιλία, η αγάπη, η αποδοχή και ο σεβασμός  του διαφορετικού.

Είχαμε τη χαρά να συμμετέχουμε, στέλνοντας το δικό μας μήνυμα μέσα από τη μακέτα που δημιουργήσαμε για το σχολείο που ονειρευόμαστε, στην 11η μαθητική εκστρατεία κατά του bylling που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Χαμόγελου του Παιδιού”.

μιλα τώρα

Στο παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε το βίντεο με το οποίο συμμετείχαμε: