Χριστούγεννα στο Νηπιαγωγείο

Όπως κάθε χρόνο , έτσι και φέτος γιορτάσαμε μέσα από δημιουργίες και εορταστικές  εκδηλώσεις  την πιο όμορφη περίοδο του έτους, τα Χριστούγεννα!

Η αρχή έγινε με το στολισμό του χριστουγεννιάτικου δέντρου και των τάξεων του σχολείου μας τόσο με στολίδια , όσο και με χειροτεχνίες και κατασκευές των μαθητών μας. Ακολούθησε η κατασκευή του ημερολογίου αντίστροφης μέτρησης για τα Χριστούγεννα, το οποίο, με χαρά και ανυπονησία , ενημερώναμε καθημερινά. Ακολούθησε εργαστήριο ζαχαροπλαστικής, όπου οι μαθητές μας έφτιαξαν πεντανόστιμα σοκολατένια γλυκίσματα σε σχήμα κουκουνάρι και τα στόλισαν με άχνη. Επίσης, πραγματοποίησαμε επίσκεψη στο θέατρο Κάρολος Κουν , όπου και  παρακολουθήσαμε την Χριστουγεννιάτικη παράσταση “ο Καρυοθραύστης” .  Τέλος,πραγματοποιήθηκε Χριστουγεννιάτικη γιορτή με μουσική από επαγγελματίες μουσικούς, οι οποίοι μας τραγούδησαν χριστουυγενιάτικα τραγούδια μετά βιολιών, ενώ δεν θα μπορούσε να λείψει και ο αγαπημένος όλων Άη Βασίλης , που μας μοίρασε όμορφα δώρα.

IMG 0029 IMG 0052 IMG 0200IMG 0194IMG 9724IMG 0094IMG 0636IMG 0732 IMG 9872IMG 0633IMG 0201