Αρχεία για 20 Ιανουαρίου 2018

Νηπιαγωγείο Δρεπάνου και Erasmus BE A MASTER-THINK CREATIVELY ,STEM και ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ!

To Νηπιαγωγείο Δρεπάνου για τα έτη 2017 – 2019 συμμετέχει στο πρόγραμμα Erasmus+με το έργο  Be a master- think creatively.

Στο σχέδιο συμμετέχουν σχολεία από Αγγλία, Ισλανδία, Πολωνία, Λιθουανία, Πορτογαλία ,Ισπανία.

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου Δρεπάνου  θα εισαχθούν στον εκπληκτικό κόσμο της τεχνολογίας και της επιστήμης μέσω της ενασχόλησης τους με STEM και εκπαιδευτική ρομποτική.

Η ρομποτική είναι μια διασκεδαστική, ενδιαφέρουσα και εκπαιδευτική δραστηριότητα που έχει θετικές επιπτώσεις στον κοινωνικό, συναισθηματικό, γνωστικό τομέα των μαθητών. Έρευνες έχουν δείξει πως η στάση των παιδιών απέναντι στην επιστήμη διαμορφώνεται στα πρώτα χρόνια της εκπαίδευσης με αρχή το Νηπιαγωγείο.

Οι μαθητές  ως τελικό προϊόν θα σχεδιάσουν, θα κατασκευάσουν, θα προγραμματίσουν ένα ρομπότ από Lego.

Βράβευση του Νηπιαγωγείου Δρεπάνου με την συμμετοχή του στον Περιφερειακό Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργίας Βίντεο με τον ομώνυμο τίτλο “30 Years Erasmus…So What?..Show What!!”

Το Νηπιαγωγείο Δρεπάνου βραβεύθηκε σε τιμητική τελετή την οποία συνδιοργάνωσαν η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας και το ΑΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας.

Συγκεκριμένα το Νηπιαγωγείο έλαβε μέρος στο Περιφερειακό Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργίας Βίντεο για τα 30 χρόνια Erasmus με τον ομώνυμο τίτλο «30 Years ErasmusSo What?..ShowWhat!!» που συνδιοργανωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας και το ΑΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας, στον οποίο διαγωνισμό ήταν άνάμεσα στα σχολεία που πρώτευσαν!

Οι σχολικές μονάδες οι μαθητές των οποίων πρώτευσαν ανά κατηγορία είναι οι εξής:

• Νηπιαγωγείο Δρεπάνου με το έργο Our Colourful Erasmus
  • 49ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών με το έργο Lets Find Our BestFuture
  • 49ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών με το έργο “We are the Same…We are Different”
  • Δημοτικό Σχολείο Κάτω Καστριτσίου με το έργο “ Το όνειρο του Βαν Γκονγκ”
  • 6ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου με το έργο “ This is What!!”
  • 1ο ΓΕΛ Αιγίου με το έργο “Many Thanks to Erasmus+ for our DREAM”

Αναφορές στον τύπο

Επετειακή Εκδήλωση 30 χρόνων Erasmus της ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας με το ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας