Αρχεία για 29 Νοεμβρίου 2015

ERASMUS KA2 { OUR COLOURFUL WORLD }

TO NHΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΔΡΕΠΑΝΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+

Το Νηπιαγωγείο Δρεπάνου  το μοναδικό Νηπιαγωγείο που συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ERASMUS+ Βασική Δράση KA2  Στρατηγικές Συμπράξεις στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης  για τα σχολικά έτη 2015 – 2017.

Τα συνεργαζόμενα κράτη είναι: Γαλλία, Ιταλία, Αγγλία, Φιλανδία. Το project  έχει διάρκεια δύο έτη και ο τίτλος του είναι < OUR COLOURFUL WORLD>. Υπεύθυνος του προγράμματος είναι η εκπαιδευτικός και Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου Μαντζανίδου Γαρυφαλλιά.

Το διάστημα από 3-8 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο Manchester της Αγγλίας  η πρώτη συνάντηση (Kick off meeting ) για τον καταμερισμό  των εργασιών, την οργάνωση των δραστηριοτήτων όπως η δημιουργία ιστοσελίδας του προγράμματος   και των προϊόντων όπως

e-book  που θα παραχθούν κατά την διάρκεια αυτής της σχολικής χρονιάς.

Στόχος μας είναι η εμπλοκή  και ενεργός συμμετοχή  όχι μόνο των μαθητών ,των γονέων τους  αλλά και της τοπικής και ευρύτερης  κοινωνίας και η διάχυση των αποτελεσμάτων και των προϊόντων μέσω οργάνωσης διαφόρων εκδηλώσεων όπως διαλέξεων, ημερίδων  .

Τα οφέλη από την συμμετοχή αυτή είναι σημαντικά όχι μόνο για το Νηπιαγωγείο Δρεπάνου αλλά και για τα άλλα  Ελληνικά και Ευρωπαϊκά σχολεία, την περιφέρεια, την χώρα μας.

Η ιστοσελίδα του προγράμματος