Αρχεία για 28 Οκτωβρίου 2011

TO ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΑΣ : ” ΜΕΛΙΣΣΕΣ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ” / OUR GAME ” BEES AND FLOWERS’

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων μας ήταν και η δημιουργία από τα παιδιά ενός δικού τους παιχνιδιού.

Διαδικασία όχι ιδιαίτερα δύσκολη για τα παιδιά του Νηπιαγωγείου – το Νηπιαγωγείο Δρεπάνου είναι στη φύση ,με δέντρα , λουλούδια ,πουλιά ,ζώα -.

Από την αρχή θέλησαν να δημιουργήσουν ένα παιχνίδι που να παίζεται έξω στην αυλή του σχολείου μας.Ο καιρός ήταν πολύ καλός τα λουλούδια ανθισμένα, έντομα παντού, έτσι προέκυψε η ιδέα του παιχνιδιού με τις μέλισσες και τα λουλούδια.Αμέσως μετά κατατέθηκαν οι προτάσεις για το πως θα παίζουν το παιχνίδι τους.

Ο ενθουσιασμός ήταν πολύ μεγάλος καθ΄όλη την διάρκεια της συζήτησης για την εξεύρεση του δικού μας παιχνιδιού που κορυφώθηκε όταν πλέον έγινε πράξη στην αυλή του σχολείου μας.

Το παιγνίδι μας άρεσε πολύ και στα παιδιά του Δημοτικού τα οποία θέλησαν να μάθουν πως παίζεται για να μπορούν να το παίζουν κι αυτά , έτσι οι μικροί μαθητές με μεγάλη  χαρά  και περηφάνια δείχνανε το παιχνίδι που δημιούργησαν  στους ” μεγάλους !

ΜΕΛΙΣΣΕΣ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ