“Magic dot in wonderland” THE BLACK DOT STORY!

Η ιστορία της Μαύρης Τελείας!

Μια μέρα ένας καθηγητής μπήκε στην τάξη και ζήτησε από τους μαθητές του να προετοιμαστούν για ένα τεστ-έκπληξη. Περίμεναν με αγωνία στα θρανία τους να ξεκινήσει το τεστ. Ο καθηγητής περπάτησε στην τάξη και έδωσε τις ερωτήσεις με το κείμενο στραμμένο προς τα κάτω.Μόλις τα μοίρασε όλα, ζήτησε από τους μαθητές του να γυρίσουν σελίδα και να ξεκινήσουν. Προς έκπληξη όλων, δεν υπήρχαν ερωτήσεις, αλλά μόνο μια μαύρη κουκκίδα στο κέντρο της σελίδας. Ο καθηγητής  είπε: «Θέλω να γράψετε αυτό που βλέπετε  εκεί». Οι μπερδεμένοι μαθητές άρχισαν να κάνουν αυτό που τους ζητήθηκε.Στο τέλος  ο καθηγητής πήρε όλα τα χαρτιά απαντήσεων και άρχισε να διαβάζει το καθένα από αυτά δυνατά μπροστά σε όλους τους μαθητές. Όλοι τους, χωρίς εξαιρέσεις, περιέγραψαν τη μαύρη κουκκίδα, προσπαθώντας να εξηγήσουν τη θέση της στη μέση του φύλλου κ.λπ. Αφού διαβάστηκαν όλα, η τάξη ήταν σιωπηλή, ο καθηγητής άρχισε να εξηγεί:«Δεν πρόκειται να σας βαθμολογήσω σε αυτό το τεστ. Ήθελα απλώς να σας  δώσω κάτι να σκεφτείτε». Κανείς δεν έγραψε για το λευκό μέρος της σελίδας. Όλοι επικεντρώθηκαν στη μαύρη κουκκίδα – και το ίδιο συμβαίνει στη ζωή μας. Αυτό ακριβώς τελειώνουμε να κάνουμε με τη ζωή μας. Έχουμε ένα λευκό χαρτί να κρατήσουμε και να απολαύσουμε, αλλά είμαστε τόσο απασχολημένοι με το να σκεφτόμαστε τα σκοτεινά σημεία που υπάρχουν εκεί μέσα.Η ζωή είναι ένα ιδιαίτερο δώρο και πάντα θα έχουμε λόγους να γιορτάζουμε. Αλλάζει και ανανεώνεται καθημερινά – οι φίλοι μας, οι δουλειές, τα προς το ζην, η αγάπη, η οικογένεια, τα θαύματα που βλέπουμε καθημερινά». Και όμως επιμένουμε να επικεντρωνόμαστε μόνο στα σκοτεινά σημεία – τα θέματα υγείας που μας ενοχλούν, τα χρήματα που πρέπει να έχουμε, τις πολυτέλειες που δεν έχουμε, επιπλοκές σε οποιαδήποτε σχέση, προβλήματα με ένα μέλος της οικογένειας, η απογοήτευση με έναν φίλο και ούτω καθεξής.Πρέπει να συνειδητοποιήσετε ότι τα σκοτεινά σημεία είναι πολύ μικρά και μόνο λίγα. Κι όμως επιτρέπουμε σε αυτά να μολύνουν το μυαλό μας.Πάρτε τα μάτια σας μακριά από τα μαύρα σημεία της ζωής σας. Απόλαυσε κάθε μία από τις ευλογίες σου, κάθε στιγμή που σου δίνει η ζωή.Να είστε ευτυχισμένοι και να ζήσετε μια ζωή θετικά.

Διηγηθήκαμε την ιστορία στα παιδιά χωρίς να δώσουμε το τέλος και τις εξηγήσεις. Στην ερώτηση “τι βλέπετε εδώ και τι μπορεί να σημαίνει αυτό;” η απάντηση ήταν : “Μια μαύρη τελεία που είναι κάτι κακό, όπως ο πόλεμος, η αρρώστια, να μαλώνουμε και να χτυπάμε κλπ.”  κατόπιν τέθηκε η ερώτηση: “Τι άλλο βλέπετε και τι σημαίνει;” η απάντηση ήταν: “Μια άσπρη σελίδα και αυτό είναι καλό, όπως το πάρτι γενεθλίων, η βόλτα στην παιδική χαρά, τα δώρα , τα Χριστούγεννα κλπ.” Μετά ζωγράφισαν τις απαντήσεις τους. Δείτε όλα αυτά  εδώ