Παρατηρούμε τον πίνακα του Μποτερό “Οικογένεια”, συζητάμε για την έννοια ” οικογένεια” και την οικογένεια μας . Στη συνέχεια αποφασίζουμε να φτιάξουμε μια ιστορία βασιζόμενοι στον πίνακα και τέλος να κάνουμε την ιστορία μας “βιβλίο” με συγγραφείς τα μικρά μας αγγελούδια!
![και ξεκινάμε....αφηγούμαστε την ιστορία μας, σε κάθε σελίδα (τόσες σελίδες όσες τα παιδιά) γράφουμε ένα κομμάτι της και οι μικροί μας "συγγραφείς" καλούνται να τις ζωγραφίσουν...](https://blogs.sch.gr/nipchoras/files/2013/10/100_3369-300x225.jpg?x81762)
και ξεκινάμε….αφηγούμαστε την ιστορία μας, σε κάθε σελίδα (τόσες σελίδες όσες τα παιδιά) γράφουμε ένα κομμάτι της και οι μικροί μας “συγγραφείς” καλούνται να τις ζωγραφίσουν…
![οι σελίδες έχουν γραμμένο πάνω τους έναν αριθμό...οι μικροί μας "συγγραφείς" καλούνται να βάλουν τις σελίδες στη σειρά ανάλογα με τον αριθμό που αναγράφεται επάνω τους](https://blogs.sch.gr/nipchoras/files/2013/10/100_3371-300x225.jpg?x81762)
οι σελίδες έχουν γραμμένο πάνω τους έναν αριθμό…οι μικροί μας “συγγραφείς” καλούνται να βάλουν τις σελίδες στη σειρά ανάλογα με τον αριθμό που αναγράφεται επάνω τους
![...τώρα ήρθε η σειρά να βάλουμε "τίτλο" στο βιβλίο μας και ο τίτλος που αποφασίσαμε είναι "Μια παχουλή οικογένεια" γράφουμε τον τίτλο σ'ενα χαρτί παρατηρούμε ότι τα γράμματα σχηματίζουν λέξεις και 3 λεξούλες έχουν σχηματίσει τον τίτλο μας...](https://blogs.sch.gr/nipchoras/files/2013/10/100_3387-300x225.jpg?x81762)
…τώρα ήρθε η σειρά να βάλουμε “τίτλο” στο βιβλίο μας και ο τίτλος που αποφασίσαμε είναι “Μια παχουλή οικογένεια” γράφουμε τον τίτλο σ’ενα χαρτί παρατηρούμε ότι τα γράμματα σχηματίζουν λέξεις και 3 λεξούλες έχουν σχηματίσει τον τίτλο μας…
![...τρία παιδιά (όσες και οι λέξεις του τίτλου" καλούνται να γράψουν απο μια λέξη, να τις τοποθετήσουν στη σωστή σειρά και να τις κολλήσουν στο εξώφυλλο του βιβλίου μας....](https://blogs.sch.gr/nipchoras/files/2013/10/100_3388-300x225.jpg?x81762)
…τρία παιδιά (όσες και οι λέξεις του τίτλου” καλούνται να γράψουν απο μια λέξη, να τις τοποθετήσουν στη σωστή σειρά και να τις κολλήσουν στο εξώφυλλο του βιβλίου μας….
![... μα κάτι λείπει...ο συγγραφέας! Συγγραφείς ήταν όλα τα μικρά μας αγγελούδια, γι' αυτό γράψαμε τα ονόματα μας σε μικρά χαρτάκια και τα κολλήσαμε κι αυτά στο εξώφυλλο....](https://blogs.sch.gr/nipchoras/files/2013/10/004-300x224.jpg?x81762)
… μα κάτι λείπει…ο συγγραφέας! Συγγραφείς ήταν όλα τα μικρά μας αγγελούδια, γι’ αυτό γράψαμε τα ονόματα μας σε μικρά χαρτάκια και τα κολλήσαμε κι αυτά στο εξώφυλλο….