ΚΑΛΕΣ ΑΠΟΚΡΙΕΣ!!

Κατηγορίες: ΑΠΟΚΡΙΕΣ | Γράψτε σχόλιο

LIBRARY4ALL

Παρουσίαση1Τα βιβλία είναι μάτια μαγικά!!!

LIBRARY4ALL!!!

Με μεγάλη λαχτάρα και ανυπομονησία περιμέναμε την ευγενική προσφορά της Library4All. Σήμερα, λοιπόν, η επιθυμία μας έγινε πραγματικότητα, βλέποντας ένα μεγάλο κουτί, με αποστολέα τη Libray4All, να μας περιμένει στην είσοδο του νηπιαγωγείου μας. Έκπληκτοι και γεμάτοι ενθουσιασμό οι μικροί μας μαθητές και οι μικρές μας μαθήτριες ανυπομονούσαν να ανοίξουν την κούτα και να δουν το μυστικό που έκρυβε… Και το κουτί επιτέλους άνοιξε! Έκπληξη και χαρά ζωγραφίστηκε στα πρόσωπά τους και οι ερωτήσεις άρχισαν να πέφτουν βροχή: «Μα από πού ήρθαν αυτά τα βιβλία;», «Ποιος τα έστειλε;», «Κοιτάξτε πόσα πολλά! Έχει και ζωάκια!», «Κυρία, αφού έφυγε ο Άγιος Βασίλης, ποιος μας κάνει δώρα;» και άλλες πολλές… Εξηγήσαμε στα παιδιά ότι τα βιβλία αυτά τα δώρισε στο σχολείο μας μια ομάδα, η οποία ονομάζεται Libray4All. Τα μέλη αυτής της ομάδας αγαπούν τα βιβλία και ξέρουν πόσο πολύτιμες γνώσεις περιέχουν για μικρούς και μεγάλους και για το λόγο αυτό συλλέγουν βιβλία και τα δωρίζουν στα σχολεία της χώρας μας.

Τα ευγενικά μας παιδιά ήθελαν να ευχαριστήσουν τους δωρητές μας κι έτσι άρχισαν να εκφράζουν τις ιδέες τους για το πώς θα μπορούσαμε να πούμε ένα μεγάλο «ευχαριστώ»: «Να στείλουμε mail, κυρία!», «Να ζωγραφίσουμε τα βιβλία και να φτιάξουμε κολάζ!», «Να ζωγραφίσουμε στο χαρτόνι με πινέλα και μαρκαδόρους!». Οι ιδέες πολλές και εξίσου ευφάνταστες, αλλά όλοι συμφώνησαν σε ένα πράγμα: «Πρέπει να συνεργαστούμε! Όλοι μαζί!…»  Φτιαγμένο από τα χεράκια των παιδιών, με ενθουσιασμό και μεράκι, σας στέλνουμε το κολάζ που κατασκεύασαν για να σας εκφράσουν την ευγνωμοσύνη μας για το υπέροχο δώρο που τους στείλατε.Τα βιβλία!!!

Χάρη σε σας η βιβλιοθήκη μας είναι πιο πλούσια, γεμάτη συναρπαστικές πληροφορίες να τις μοιραστούμε με τους/τις μικρούς μαθητές/τριές μας.

Σας ευχαριστούμε θερμά, Libray4All!!!!

Οι Εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες του Νηπιαγωγείου Πέτα

Παρουσίαση PNG

Κατηγορίες: LIBRARY4ALL | Γράψτε σχόλιο

Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ

Κατηγορίες: ΧΕΙΜΩΝΑΣ | Γράψτε σχόλιο

“Φύλαξέ το μην το πετάς,ανακύκλωσε με εμάς”

Κατά το σχολικό έτος 2023-2024 το Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε  στο Διεθνές Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης – Οικολογικά  Σχολεία, με θέμα:

«Φύλαξε το μην πετάς, ανακύκλωσε με μας»

Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές/τριες να διαμορφώσουν κατάλληλες στάσειςκαι να αναπτύξουν δεξιότητες σχετικά με σοβαρά περιβαλλοντικά προβλήματα, όπως η διαχείριση των απορριμμάτων και η προστασία του περιβάλλοντος. Οι μαθητές/τριες μας εισήχθησαν στην έννοια της ανακύκλωσης και ενημερώθηκαν για τους διαθέσιμους τρόπους διαχείρισης των απορριμμάτων.

Η εκπαίδευση και η ευαισθητοποίηση στα περιβαλλοντικά προβλήματα ξεκινά ήδη από την ευαίσθητη ηλικία του Νηπιαγωγείου. Μέσω βιωματικών δραστηριοτήτων και ενεργούς εμπλοκής στις διαδικασίες επίλυσης προβλημάτων, τα παιδιά μαθαίνουν να συμβάλλουν από κοινού με την οικογένεια και την ευρύτερη κοινότητα στην υλοποίηση δράσεων, προκειμένου να συμβάλλουν στη δημιουργία ενός βιώσιμου μέλλοντος.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος εφαρμόσαμε τη μέθοδο της διερευνητικής μάθησης, αξιοποιήσαμε τις ρουτίνες σκέψης, ώστε να οργανώσουμε τις δραστηριότητες και αξιοποιήσαμε διαθέσιμο ψηφιακό υλικό. Επιπλέον, προχωρήσαμε στη διαφοροποίηση στοιχείων των δραστηριοτήτων όποτε κρίθηκε απαραίτητο, ώστε το σύνολο της τάξης να επιτύχει τους μαθησιακούς στόχους. Ολοκληρώνοντας το πρόγραμμα, οι μαθητές/τριές μας κατανόησαν ότι οι τεράστιες ποσότητες σκουπιδιών που ρυπαίνουν κάθε γωνιά του πλανήτη μας είναι αποτέλεσμα της αλόγιστης σπατάλης των υλικών αγαθών από τον άνθρωπο και η μόνη λύση για τη διαχείρισή τους είναι η ανάπτυξη περιβαλλοντικής συνείδησης. Με τον τρόπο αυτό από την τρυφερή τους ηλικία συμμετείχαν ενεργά στην οικοδόμηση γνώσεων που θα τους βοηθήσουν να αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες και να φέρονται στο περιβάλλον και τον κόσμο μας με ενσυναίσθηση, ευαισθησία και όχι με αδιαφορία.ΑΦΙΣΑ 1 1

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά προγράμματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Φύλαξέ το μην το πετάς,ανακύκλωσε με εμάς”

Εγγραφές μαθητών/τριών στο Νηπιαγωγείο για το σχολ. έτος 2024-2025

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εγγραφές μαθητών/τριών στο Νηπιαγωγείο για το σχολ. έτος 2024-2025

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ζωγραφικής Παιδικής HELMEPA

“Μην ψαρώνεις! Μπορούμε να σώσουμε τις θάλασσες……..!”

Οι θάλασσες είναι το στολίδι του κόσμου μας και οι θησαυροί που κρύβουν μέσα τους ανεκτίμητοι…

Η περιβαλλοντική συνείδηση καλλιεργείται από την ευαίσθητη ηλικία του Νηπιαγωγείου και γι’ αυτό στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων «Θάλασσα S.O.S. χωρίς πλαστικά» ενημερωθήκαμε για το πρόβλημα της θαλάσσιας ρύπανσης και τους κινδύνους που εγκυμονεί για τα πλάσματα του βυθού.

Παρακολουθήσαμε εκπαιδευτικά βίντεο για το θέμα, διαβάσαμε συναρπαστικές ιστορίες και αναζητήσαμε τρόπους να προστατέψουμε το περιβάλλον.

Επιστρατεύσαμε, λοιπόν, πινέλα και χρώματα για να συμμετέχουμε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ζωγραφικής της HELMEPA με θέμα την προστασία των θαλασσών.

20240227 105705

Κατηγορίες: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ζωγραφικής Παιδικής HELMEPA

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2023-2024

Λήψη αρχείου