Υποενότητα: ΑΥΤΟΜΕΡΙΜΝΑ Τίτλος: “ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ ΠΑΕΙ…”
Υλοποιήσαμε το πρόγραμμα “Το παπάκι Πάει…” σε συνεργασία με τον Οργανισμό “Το Χαμόγελο του παιδιού” για την πρόληψη και την ενημέρωση αναφορικά με εξαφανίσεις παιδιών, με στόχο την ενίσχυση των γνώσεων και δεξιοτήτων των παιδιών στην περίπτωση που δε βρίσκονται κοντά στο άτομο που έχει την επιμέλειά τους.
Εισαγωγή: Το παπάκι έρχεται στο σχολείο και θέλει να πει την ιστορία του, πως έχασε τη μαμά του.
- Κατασκευάσαμε την κούκλα -βοηθό από ξύλινες κουτάλες και από υλικά που έφεραν τα παιδιά στο νηπιαγωγείο.
2. Ο δρόμος για το σπίτι. Αφού τις ολοκληρώσαμε, περάσαμε στην αφήγηση της ιστορίας του Αλέξανδρου ενός παιδιού που χάνει τη μαμά του στη λαϊκή, τι συμβαίνει και πως τελικά τη βρίσκει, προκειμένου να κατανοήσουν τα νήπια βασικά μηνύματα σε περίπτωση που κάποιο παιδί αποχωριστεί κάποιο δικό του πρόσωπο. Συζήτηση πάνω στο παραμύθι και τις εικόνες.
-Δημιουργία κύβων με εικόνες: α. Ο κύβος με τους ήρωες β’. Ο κύβος με τις αντιδράσεις γ. Ο κύβος των συναισθημάτων. Τα νήπια έριχναν τους 3 κύβους μία φορά και έχοντας σα βάση τα τρία στοιχεία που έφεραν έφτιαξαν την ιστορία τους.
3. Το Παπάκι Πάει. Τα νήπια παρακολούθησαν στο κουκλοθέατρο με τη συνοδεία κατάλληλης μουσικής την ιστορία του Πάκου που έχασε τη μαμά του στο σούπερ μάρκετ.
Τέλος, περάσαμε στην δραματοποίηση του παραμυθιού από τα παιδιά με τις κούκλες που κατασκευάσαμε, δίνοντας συμβουλές στον Πάκο και επαναλαμβάνοντας τα βασικά μηνύματα πρόληψης της εξαφάνισης.
Με πολύ κέφι έφτιαξαν και το δικό τους παπάκι.
4. Τι θα έκανες Αν… Φτιάξαμε στην τάξη διάφορα σενάρια και τα νήπια τα δραματοποίησαν. Π.χ. Τι θα έκανες αν στην παιδική χαρά κατέβαινες από την κούνια και δεν έβλεπες τη μαμά σου; Απαντήσεις με βάση τα όσα έχουν μάθει.
5. Ας το μάθει και Η Μαμά με τον Μπαμπά. Τα νήπια πήραν στο σπίτι τις ερωτήσεις του προγράμματος με τις απαντήσεις τους σε μορφή ποιήματος για να τις μάθουν και να εκπαιδεύσουν τους γονείς. Κατόπιν στο σχολείο γίνονται οι ερωτήσεις και οι κούκλες τους απαντούν.
-Φύλλο αξιολόγησης του προγράμματος από τα παιδιά.