Επιστρέφουμε στα σχολεία με ασφάλεια!

Η συμμετοχή των πολιτών στην αντιμετώπιση της πανδημίας είναι καθοριστικής σημασίας. Περίπου ένα στα τρία άτομα που είναι φορείς του νέου κορωνοϊού SARS – CoV -2, δεν έχουν συμπτώματα και τον μεταδίδουν χωρίς να το γνωρίζουν. Μέσω της διαδικασίας του αυτοελέγχου με οικιακό τεστ ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου ο πολίτης προστατεύει ταυτόχρονα την υγεία του αλλά και τους αγαπημένους του ανθρώπους.

Σκοπός της διαδικασίας αυτής είναι η προστασία της Δημόσιας Υγείας ανιχνεύοντας ασυμπτωματικούς φορείς του ιού SARS – CoV -2 εύκολα, γρήγορα και αξιόπιστα.

Δήλωση αποτελέσματος self-test για COVID-19,  Σχολική κάρτα για COVID-19

Εάν είστε γονέας/κηδεμόνας μαθητή, μπορείτε εδώ να δηλώσετε θετικό ή αρνητικό αποτέλεσμα self-test και να εκδώσετε τη Σχολική κάρτα για COVID-19: Σχολική κάρτα για COVID-19.  Μπορείτε εναλλακτικά να τυπώσετε, να συμπληρώσετε και να υπογράψετε μόνοι σας το έγγραφο εδώ (covid19-self-test-print.pdf (self-testing.gov.gr)

Συχνές ερωτήσεις

για τους μαθητές / τους εκπαιδευτικούς / τα μέλη του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) και του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (ΕΒΠ) / τα μέλη του διοικητικού και του λοιπού προσωπικού.

• Τι γίνεται αν κάποιος δεν έχει ΑΜΚΑ (π.χ. αλλοδαποί πολίτες) ή συναντά δυσκολία στο να εντοπίσει τον ΑΜΚΑ του στο σύστημα;

Σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) ή προσωρινό ΑΜΚΑ (ΠΑΜΚΑ) ή Προσωρινό Αριθμό Ασφάλισης και Υγειονομικής Περίθαλψης Αλλοδαπού (ΠΑΑΥΠΑ) ή συναντά δυσκολία στον εντοπισμό των συγκεκριμένων αριθμών, παρέχεται η δυνατότητα επίσκεψης σε δημόσια δομή που εμφανίζεται στη λίστα:

εδώ για Κυριακές και εδώ για τις υπόλοιπες μέρες.

( Κυριακές: Π. Ε. Αιτωλοακαρνανίας,  Κέντρο Υγείας Βόνιτσας 12:00 – 15:00 / Π.Ε. Πρέβεζας FOB AKTION ΜΟΝΑΔΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ FOB AKTION 48100 9:00 – 15:00 και τις υπόλοιπες ημέρες: Π. Ε. Αιτωλοακαρνανίας  Κέντρο Υγείας Βόνιτσας 12:00 – 15:00  / Π.Ε. Λευκάδας 1. ΚΑΠΗ Λευκάδας Σκιαδαρέση 3 8:30 – 13:00).

• Πώς θα λειτουργεί η υπηρεσία δήλωσης self-testing.gov.gr;

Με την είσοδό τους στην υπηρεσία αυτή, επιλέγετε την κατηγορία: Σχολική κάρτα για COVID-19: Δήλωση αποτελέσματος για την έκδοση σχολικής κάρτας για γονείς/κηδεμόνες μαθητών και ενήλικες μαθητές.

• Πώς θα γίνεται η απόρριψη των υλικών μετά τη διενέργεια των self-test;

Αν το τεστ είναι αρνητικό: Απορρίπτεται στον κοινό κάδο απορριμμάτων.

Αν το τεστ είναι θετικό: Απορρίπτεται επίσης στον κοινό κάδο απορριμμάτων, αλλά μέσα σε δυο σακούλες καλά κλεισμένες.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Τα απόβλητα των self–test δεν τοποθετούνται στους ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ και δεν απορρίπτονται στις αποχετεύσεις.

• Αν κάποιος έχει κάνει μοριακό τεστ ή rapid τεστ χρειάζεται να κάνει και self-test;

Όχι, εφόσον κάποιος έχει υποβληθεί σε μοριακό τεστ ή rapid τεστ έως 72 ώρες πριν την έναρξη του σχολείου τη Δευτέρα ή την Πέμπτη, δεν απαιτείται εκ νέου έλεγχος με self-test.

Πηγή: Δήλωση Αυτοδιαγνωστικών Τεστ COVID-19 (self-testing.gov.gr)

Πηγή: ΕΛΕΝΗ ΚΑΤΣΑΡΟΥ