Έχω για φίλο μου ένα λουλούδι!

Η Άνοιξη είναι η εποχή των λουλουδιών και τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας συνεχίζουν να υιοθετούν το καθένα από ένα λουλούδι.

Ο Βασίλης υιοθέτησε μια μαργαρίτα και τώρα έχει την προσωπική ευθύνη για τη φροντίδα της. Θα έχει τον νου του να μη της λείψει το νερό, θα την καθαρίζει από τα αγριόχορτα και θα της ανανεώνει το χώμα. Θα είναι η δική του μαργαρίτα και ξοδεύοντας χρόνο για να την περιποιείται θα γίνουν φίλοι και θα μάθει να την αγαπά!

Μαθαίνοντας  να αγαπώ και να φροντίζω το λουλούδι μου, μαθαίνω να σέβομαι και τα λουλούδια των άλλων. Των φίλων μου, των συμμαθητών μου, των γειτόνων μου, των συγχωριανών μου, ολόκληρης της Γης!

Βγάζω τη δική μου ανοιξιάτικη φωτογραφία!!

Άνοιξη!!! Μια υπέροχη εποχή, με χρώματα, λουλούδια, πεταλούδες και μελισσούλες, χελιδόνια και ζωή!!! Πόσο όμορφες εικόνες βλέπουμε στη φύση κατά τη διάρκεια της Άνοιξης!!!

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Κάνοντας έναν περίπατο ή βγαίνοντας στον κήπο του σπιτιού μας μπορούμε να δούμε και να απολαύσουμε την ομορφιά της Άνοιξης!!!  Θέλετε να διασκεδάσουμε; Mε τη βοήθεια του μπαμπά και της μαμάς θα βγάλουμε φωτογραφίες με το κινητό όμορφες ανοιξιάτικες εικόνες.  Για να τις μοιραστούμε με τους φίλους μας και άλλα παιδάκια θα τις στείλουμε στο mail του σχολείου μας ή στις δασκάλες μας και εκείνες θα τίς ανεβάσουν στο blog του σχολείου μας!!

Να κάποιες όμορφες ανοιξιάτικες εικόνες που θα μάς βοηθήσουν και θα μάς δώσουν όμορφες ιδέες!!

Ανοιξιάτικα λουλούδια με ανακυκλώσιμα υλικά!!!

Ο Γιάννης μένει σπίτι και δημιουργεί όμορφα ανοιξιάτικα λουλούδια από ανακυκλώσιμα υλικά.

Γιατί ακόμα και τα σκουπίδια ονειρεύονται να γίνουν λουλούδια !!!

Γιατί ο πλανήτης μας αξίζει μια δεύτερη ευκαιρία! Είναι στο χέρι μας!!