Παίζουμε και μαθαίνουμε για την 25η Μαρτίου!

Σε ποιά εποχή ανήκουν τα ρούχα που εμφανίζονται; Την εποχή της ελληνικής επανάστασης το 1821 ή στη σημερινή εποχή το 2021 ; Επιλέγουμε κάθε ρούχο που εμφανίζεται και το τοποθετούμε στην σωστή εποχή. Δεν ξεχνάμε να πατήσουμε το γαλάζιο κυκλάκι κάτω δεξιά για να δούμε πόσο καλά τα καταφέραμε!!

Μετράμε σε κάθε εικόνα τα τσολιαδάκια και με το ποντίκι μας τα τοποθετούμε στον σωστό αριθμό. Κάθε φορά που βάζουμε την κάθε εικόνα στον σωστό αριθμό εκείνη θα εξαφανίζεται.

Στο παρακάτω παιχνίδι υπάρχουν δύο κατηγορίες : 1) Η επανάσταση του 1821 και 2) Ο Ευαγγελισμός της θεοτόκου. Επιλέγουμε την πρώτη κατηγορία και με το ποντίκι μας πατάμε πάνω στα κομμάτια του παζλ με εικόνες από την επανάσταση του 1821. Στη συνέχεια επιλέγουμε την δεύτερη κατηγορία και πατάμε πάνω στα κομμάτια του παζλ με εικόνες από  τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου. Κάθε φορά που επιλέγουμε σωστό κομμάτι σε εκείνο εμφανίζεται ένας μέρος του μεγάλου παζλ. Φτιάχνουμε όλο το παζλ και βλέπουμε την μαγική εικόνα που θα εμφανιστεί. Μπορούμε να ψάξουμε με κάποιον μεγαλύτερο και να βρούμε τί μας δείχνει η εικόνα. Καλή επιτυχία!!!

Πηγή : https://learningapps.org/

Η έκθεση ¨ Το ’21 αλλιώς¨ ταξιδεύει!!!

ΕΘΝΙΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΘΗΝΑ

Η έκθεση «Το ’21 αλλιώς: Η Ελληνική Επανάσταση με φιγούρες και διοράματα PLAYMOBIL» ταξιδεύει κι παρουσιάζεται σε τρία Μουσεία:

• στο Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού στη Σπάρτη. Διάρκεια έκθεσης: 6/10/20 – 31/5/21.
  • στο Μουσείο Βιομηχανικής Ελαιουργίας Λέσβου. Διάρκεια έκθεσης: 16/6/21 – 17/10/21
  • στο Μουσείο Πλινθοκεραμοποιΐας στον Βόλο. Διάρκεια έκθεσης: 1/11/21 – 30/1/22

Αξιοποιώντας την εικονική πραγματικότητα (VR) μεταφερόμαστε στη Σπάρτη και στο Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού, με σκοπό να περιηγηθούμε ψηφιακά στην έκθεση.

Για τη VR περιήγηση πατήστε εδώ και ένα μαγικό ταξίδι σας περιμένει! Απολαύστέ το!

Το εκπαιδευτικό φυλλάδιο είναι εδώ. Ξεφυλλίστε το! Μας δίνεται η μοναδική ευκαιρία να γνωρίσουμε τα γεγονότα της Ελληνικής Επανάστασης με έναν διαφορετικό και διασκεδαστικό τρόπο.

Τα Ελληνάκια, τραγούδι

Τα Ελληνάκια (“the Greek children” song for children)

Στίχοι Οδυσσέας Ελύτης, μουσική Γιάννης Δροσίτης. Τραγουδά η Έλλη Πασπαλά, στο πιάνο ο Βασίλης Τσαμπρόπουλος, συμμετέχει χορωδία μαθητών του Μουσικού Σχολείου Παλλήνης (ΠΜΓΛΠ).

ΥΠΕΠΘ, 1997 Μελοποίηση ποιημάτων ανθολόγιου

ΤΑ ΕΛΛΗΝΑΚΙΑ

Τον Μάρτη περικάλεσα
και τον μικρό Νοέμβρη