Εκδήλωση βράβευσης συμμετεχόντων σχολείων στο Σχολικό Μαραθώνιο «Πάμε Ανακύκλωση» / 5-6-24

5

Την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2024, Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, πραγματοποιήθηκε στο Ιστορικό Γεφύρι η εκδήλωση για τη βράβευση των σχολείων που συμμετείχαν στο Σχολικό Μαραθώνιο «Πάμε Ανακύκλωση», τον οποίο διοργάνωσε ο Δήμος Αρταίωνμέσω της δημοτικής πλατφόρμας για την επιβράβευση της ανακύκλωσης Followgreen (www.followgreen.gr/arta), σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις  Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Άρτας.Στόχος του μαραθωνίου ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών γύρω από την ανακύκλωση και την ορθή διαχείριση των απορριμμάτων.

Μαθητές/τριεςκαι εκπαιδευτικοί του Μουσικού σχολείου Άρτας συγκεντρώσαμε 88,96 κιλά χαρτί και 91,7 κιλά πλαστικόστους ειδικούς κάδους που είχαντοποθετηθεί σε κοινόχρηστους χώρους του σχολείου μας και παραλάβαμε έπαινο συμμετοχής.

Συγχαρητήρια στο Δήμο Αρταίων για την υλοποίηση της δράσης αυτής, στα σχολεία που βραβεύτηκαν, καθώς και στους μαθητές/τριες και τους/τις εκπαιδευτικούς όλων των σχολείων Α/θμιας και Β/θμιαςΕκπ/σηςπου συμμετείχαν στο μαραθώνιο.

Οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί

ΑικατερίνηΓκιοσά